Haberler

18 Mayıs 2016

Myanmarlı Kadınlara Mesleki Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Myanmar’ın Yangon kentinde faaliyet gösteren Sisters of the Good Shepherd Vakfı’na dikiş kurslarında kullanılmak üzere dikiş makineleri, revirde kullanılmak üzere çeşitli tıbbi cihazlar ve enformasyon cihazları desteğinde bulunuldu.

Güney Doğu Asya ülkesi olan Myanmar’da TİKA’nın kadınlara yönelik projeleri devam ediyor. Sisters of the Good Shepherd Vakfı ülkede kadınlara yönelik insan kaçakçılığına karşı bilinçlenme eğitimi, evlerinden olan kadınlara konaklama, küçük şehirlerden Yangon’a tedavi görmeye gelen kadınları tedavileri süresince konaklama, meslek edindirme kursları ve ücretsiz sağlık hizmetleri gibi hizmetler veriyor. Bu kapsamda TİKA tarafından önemli çalışmalar gerçekleştiren Sisters of the Good Shepherd Vakfı'na dikiş kurslarında kullanılmak üzere dikiş makineleri, revirde kullanılmak üzere çeşitli tıbbi cihazlar ve enformasyon cihazları temin edildi.

TİKA tarafından temin edilen cihazlar düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Törende konuşan proje yürütücüsü Benedicta Philip, Türk halkına yaptıkları yardımlardan ötürü müteşekkir olduklarını belirterek; “Kötülüğe karşı mücadele evrenseldir. Bu mücadelemizde bizimle işbirliği yapan TİKA’ya minnettarız” ifadelerinde bulundu. TİKA Myanmar Program Koordinatörü Abdulahad Kökdağı ise törende yaptığı konuşmada, TİKA’nın kadınlara hizmet veren STK’lara yönelik işbirliği projelerinin tüm dünyada milyonlarca kadının imdadına yetiştiğini ve TİKA’nın Myanmar’da da bu tür vakıfların her zaman yanında olacağını belirtti.

Yaptığı yardımlarda din, dil ya da cinsiyet ayrımı gözetmeyen TİKA, Myanmar’daki projelerini, eğitim, tarım ve sağlık alanlarında sürdürerek daha da kapsamlı hale getirmeyi amaçlıyor.

Sonraki Haber

TİKA Pakistan’da Mesleki Eğitim Projelerine Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Pencap Hükümeti Teknik ve Mesleki Eğitim İdaresi (TEVTA), Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü arasında imzalanan ikili protokoller uyarınca yürütülen “Mesleki Eğitim Projesi"nin ikinci ayağını oluşturan...