Haberler

19 Kasım 2015

Namibya’da Teneke Evlerde Yaşayan Ailelerin Ev Sahibi Olabilmesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Namibya’nın Erongo bölgesinde Teneke evlerde zor şartlar altında yaşayan ve kış mevsiminde donma tehlikesi geçiren 5 bin evsiz ailenin ev yapabilmesi için gerekli olan biriket makinesi desteğinde bulundu.

TİKA, Namibya’nın Erongo bölgesine farklı şehirlerden göç eden fakat maddi yetersizliklerden dolayı teneke evlerde kalan ailelerin ev yapabilmesi için gerekli olan briket makinesi desteğinde bulundu. Namibya’nın Erongo bölgesinde çocuklarla birlikte 20 bin üzerinde kişi teneke evlerde yaşıyor. Bölgede evler briketten yapılıyor fakat bölgede yaşayan insanlar briket yapabilmek için gerekli olan briket makinesinden yoksun. TİKA bölgede bulunan fakir ailelerin ev sahibi olabilmesi için Erongo Valiliği’nin başlatmış olduğu Ev Edindirme Projesi’ne iki adet manuel briket makinesi, 2 adet mikser ve iki adet kalıp makinesi sağlayarak destekte bulundu. Bölge valiliği ise söz konusu proje kapsamında evsiz ailelerin evlerini yapabilmeleri için toprak ve kum yardımında bulunacak. Böylece teneke evlerde hayatta kalmaya çalışan aileler bir yıl içinde ev sahibi olabilme imkanına kavuşacak.

Teslim töreninde konuşan Bölge Valisi Hon. C. Mutjavikua, TİKA’nın desteğinden dolayı Türk halkına teşekkürlerini ileterek bu yardımı asla unutmayacaklarını ifade etti. Ev Edindirme Projesi için TİKA’ya başvurduklarını ve taleplerinin hızlı bir şekilde yerine getirilmesinin kendilerini de şaşırttığını ifade eden Vali, TİKA’nın desteği sayesinde teneke evlerde yaşayan insanlarımız artık kendi evlerini kısa süre içinde inşa edecekler. Konuşmasının devamında karşılıklı işbirliğine değinen Mutjavikua, iki ülke arasındaki işbirliği ve ticareti artırmak için en kısa zamanda Ankara’ya ziyarette bulunacağını söyledi.

Törende konuşan TİKA Ortadoğu ve Afrika daire başkanı Keman Özdemir ise Erongo bölgesinde 20 binin üzerinde kişi yani beş bin ailenin teneke evlerde yaşayarak hayat mücadelesi verdiğini TİKA’nın sorunu çözmek için valilikle birlikte 3 ayaklı bir proje gerçekleştirdiğini söyledi. Ev Edindirme Projesi kapsamında TİKA’nın 2 adet manuel biriket makinesi, 2 adet mikser ve iki adet kalıp makinesi alarak valiliğe teslim ettiğini valiliğin ise teneke evlerde yaşayan ailelerin evlerini inşa edebilmeleri için gerekli olan toprak ve kumu temin edeceğini ifade etti. Konuşmasının devamında TİKA’nın Namibya’da yıl içinde 20’ye yakın proje gerçekleştirdiğini böyle bir projenin parçası oldukları için çok mutlu olduğunu ifade eden Özdemir, TİKA’nın Namibya’ya olan yardımlarının artarak devam edeceğini söyledi.

Sonraki Haber

Hindistan’da Türk Dili Eğitimi’ne TİKA’dan Akademik Katkı

Hindistan’ın Başkenti Yeni Delhi’de bulunan Jamia Millia Islamia Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile İnsani Bilimler Yabancı Diller Fakültesi tarafından Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle “Hindistan-Türkiye İlişkilerine İlişkin Çağdaş Perspektifler” uluslararası...