Haberler

05 Nisan 2016

Nepal’de Bhaktapur Belediyesi Halk Sağlığı Merkezine Tıbbi Cihaz ve Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Nepal’in Başkenti Katmandu’da bulunan Bhaktapur Belediyesi Halk Sağlığı Merkezi’ne tıbbi cihaz ve ekipman desteğinde bulunuldu.

TİKA, faaliyet gösterdiği coğrafyalarda gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda özellikle sağlık alanında önemli projelere imza atan TİKA tarafından Nepal’in Başkenti Katmandu’da bulunan Bhaktapur Belediyesi Halk Sağlığı Merkezi’ne tıbbi cihaz ve ekipman desteğinde bulunuldu.

Nepal’in başkenti Katmandu’ya 8 km mesafede bulunan ve 300.000 nüfusu bulunan Bhaktapur, 2015 yılında meydana gelen deprem felaketinden en çok etkilenen bölgeler arasında yer alıyor. Bhaktapur Belediyesi bünyesinde hizmet veren halk sağlığı merkezi günlük 200 hastaya hizmet veriyor. Hastane yönetimi ile yapılan görüşmede yetkililer, hastanede aynı anda 6 hastaya yataklı hizmet verebildiği ve yatak yetersizliği nedeniyle hastalara yataklı tedavi hizmeti sunulamadığı ifade edildi. Bununla birlikte tıbbi ekipman yetersizliği nedeniyle kadın hastalıkları ve doğum hizmetlerinde de etkin hizmet sağlanamadığı vurgulandı.

2015 yılında Nepal’de yaşanan depremden en fazla etkilenen bölgeler arasında bulunan Bhaktapur Belediyesi’e bağlı olan ve ekipman sıkıntısı nedeniyle sadece poliklinik hizmeti veren hastane, TİKA tarafından sağlanan ekipmanlar ile 30 yataklı hastaneye dönüştürüldü.

Bünyesinde hemşire de yetiştiren hastanenin ilerideki dönemlerde gerçekleştirilmesi planlanan yardımlar ile hizmet kapasitesinin arttırılması planlanıyor. Söz konusu ihtiyaçlar doğrultusunda TİKA tarafından Halk Sağlığı Merkezi’ne tıbbi cihaz ve ekipman desteğinde bulunuldu. TİKA tarafından temin edilen tıbbi cihaz ve ekipmanlar düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Törende konuşan Bhaktapur Belediyesi Halk Sağlığı Merkezi yetkilileri, 2015 yılında yaşanan deprem felaketinde zor günler geçirdiklerini ve böyle bir dönemde Türkiye ve TİKA tarafından sağlanan destekle yalnız olmadıklarını hissettiklerini ifade ettiler. 

Sonraki Haber

Kosova’da Türk Öğretmenlere Yönelik Hizmet İçi Eğitim Projesinin 1. Aşaması Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kosova Türk Öğretmenler Derneği, Kosova Eğitim Bilim ve Teknoloji Bakanlığı ve Gaziantep Üniversitesi’nin koordinasyonunda üç gün süren Kosova’da Görev Yapan Türk Öğretmenlere Mesleki Becerilerini Geliştirmelerine Yönelik Hizmet İçi...