Haberler

17 Ocak 2014

Nepal'e Çocuk Yoğun Bakım Üniteleri Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Nepal’in başkenti Katmandu’da bulunan Siddhi Memorial Hospital’da kullanılmak üzere temin edilen çocuk yoğun bakım üniteleri, düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

TİKA, En Az Gelişmiş Ülkeler içerisinde en az dış yardımı alan ülkelerden biri olan Nepal’de, sağlık altyapısının geliştirilmesine yönelik faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda, düşük gelirlilere ücretsiz sağlık hizmetleri sunan Siddhi Memorial Hospital tarafından ihtiyaç duyulan çocuk yoğun bakım üniteleri TİKA tarafından temin edilerek yetkililere teslim edildi.

Katmandu’nun yoksul semtlerinden Bakhtapur’da bulunan hastanede düzenlenen açılışa, Nepal Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Mishra, Sosyal Refah Konseyi üyeleri, TİKA yetkilileri ve hastane çalışanları katıldı. Açılışta konuşan Nepal Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Praveen Mishra, bebek ölüm oranlarının Nepal için büyük bir sorun olduğunu belirterek, TİKA tarafından sağlanan yoğun bakım ünitelerinin ülkede önemli bir ihtiyacı karşıladığını söyledi. Nepal Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Mishra, desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Dünya’nın zirvesi Himalayalar’ın eteklerinde, Hindistan ve Çin sınırlarıyla çevrili bulunan Nepal’de, sağlık masraflarının %70’inin hükümetçe karşılanamaz olması sebebiyle bu masraflar dış yardımlar ile finanse ediliyor. Bebek ölüm oranının %40’larda kaydedildiği Nepal’de TİKA tarafından gerçekleştirilen söz konusu proje büyük önem taşıyor.

Sonraki Haber

Kudüs'te Osmanlıca ve Arşiv Belgeleri Tasnif Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın katkılarıyla Filistin’de Filistin Devleti Din İşleri ve Evkaf Bakanlığı’na Bağlı İhya Turas ve İslami Araştırmalar Merkezi ile Mescidi Aksa VakfıArşiv Uzmanlarına yönelik düzenlenen Osmanlıca ve Arşiv Belgeleri Tasnif Dersleri...