Haberler

26 Eylül 2016

Nijer’de Arıcılığın Geliştirilmesine TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Nijer Çevre ve Kırsal Alan Gelişim Bakanlığı ile Paramangui Arıcılık Derneği işbirliğinde Nijer’in başkenti Niamey’e 140 km uzaklıktaki Tamu, Moli, Hausa ve Alambare köylerindeki arıcılara malzeme ve ekipman desteği sağlandı.  

TİKA, Nijer’de gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda özellikle tarım ve hayvancılık alanında Nijer’de önemli projelere imza atan TİKA tarafından Nijer’de arıcılığın geliştirerek bölge insanına geçim kaynağı oluşturulması amacıyla Tamu, Moli, Hausa ve Alambare köylerindeki arıcılara malzeme ve ekipman desteği sağlandı.

Niamey’e 140 Km uzaklıktaki Tamu, Moli, Hausa ve Alambare Köylerinde arıcılıkla uğraşan toplam 120 üretici bulunuyor.  Üreticiler Paramangui Arıcılık Derneği çatısı altında üretimlerini gerçekleştiriyor. Bu kapsamda TİKA tarafından gerçekleştirilen projeyle 5000 kişinin geçimine katkı sağlanması öngörülüyor.

Proje ile Doğal Yaşam Parkı Korunuyor

Proje ile Nijer Doğal Yaşam W Parkı çevresindeki köylerde yaşayan halkın söz konusu parkta yaşayan hayvanları avlamasını önlemek ve bölgede büyük bir potansiyel taşıyan arıcılığı geliştirerek kırsal alanda yaşayan halka gelir imkânı kazandırmak hedefleniyor.

Üretimin çok fazla olmaması sebebiyle üretilen bal sadece Başkent Niamey Tapoa Alambare Pazarında iç piyasaya sürülüyordu. TİKA tarafından verilen destekle üretim kapasitesi genişletilmiş olacak. Nijerli yetkililer, TİKA tarafından verilen desteğin önemine değinerek desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler.

Arıcılığın geliştirilmesi projesi malzemelerinin tesliminde TİKA Niamey PKO yetkilileri tarafından projenin istihdamın ve üretimin artırılmasına katkı sağlaması ve benzer projelerin yaygınlaştırılması temennisinde bulunuldu.

Sonraki Haber

TİKA’dan Bangladeş’te Yaşanan Sel Felaketi Mağdurlarına Yardım

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bangladeş’in kuzey bölgelerinde yaşanan sel felaketi mağdurlarına yardım yapıldı. Bangladeş’in kuzeyinde bulunan birçok şehir, 2016 yılında yaşanan sel felaketinden etkilendi. Ülkede her yıl Haziran ayında başlayan Muson...