Haberler

03 Ocak 2014

Nijer Acil Ambulans Servisi Personeline Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü işbirliğinde Nijer Acil Ambulans Servisi’nde çalışan 10 sağlık personeline İzmir Urlasim Uluslararası Urla Acil, Afet Eğitim ve Simülasyon Merkezi’nde Acil Müdahale Teknik Eğitim Programı düzenlendi.

TİKA Nijer’e 2012 yılında 2 adet tam donanımlı ambulans desteğinde bulunmuştu. Bu kapsamda Nijer Acil Ambulans Servisi’nde çalışan personelin acil müdahale desteği konusundaki eğitim eksikliğini gidermek amacıyla TİKA ve Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü işbirliğinde Nijer Acil Ambulans Servisi’nde çalışan 10 personele Acil Müdahale Teknik Eğitim Programı düzenlendi.

Niamey’de bulunan Acil Ambulans Servisinde görevli 10 sağlık personelinin katılımıyla gerçekleştirilen eğitim ilk olarak, Acil Sağlık Hizmetleri, ambulans tipleri, ambulans malzemeleri ve taşıma teknikleri uygulamaları ile başladı. Eğitim programı kapsamında Nijerli katılımcılar İzmir Sağlık Müdürlüğü ve Narlıdere 112 Komuta Kontrol Merkezi binasını ziyaret ettiler. Ambulans İstasyonunu da ziyaret eden Nijerli katılımcılar Helikopter Ambulansı yakından incelediler.

Programın son aşaması olarak, İleri Yaşam Desteği Eğitimi’nde İzmir Sağlık Müdürlüğü Ambulans Servisi’nde görev yapmakta olan 6 doktor eğitime katıldı. Bu etapta, sunumların yanı sıra erişkin ileri yaşam desteği, travma yaşam desteği senaryoları uygulamaları katılımcılarla beraber ele alındı.

Nijerli doktor heyeti eğitim sonunda yapılan değerlendirmeler esnasında, eğitimdeki konuların işleniş ve sergilenme şeklinden çok etkilendiklerini belirterek, söz konusu eğitimin kendileri için iyi bir tecrübe olduğunu kaydettiler. Teorik bilgi edinmenin yanı sıra pratikte de tecrübe kazanmalarından dolayı oldukça memnun olduklarını belirten Nijerli sağlık personeli eğitimi düzenleyen TİKA ve Sağlık Bakanlığı’na teşekkürlerini ilettiler.

Sonraki Haber

Etyopya'da Eğitime Destek Devam Ediyor

Etyopya’nın Robe şehrinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından kurulan Robe Hazırlık ve Ortaokulu Bilgisayar Laboratuvarı’nın açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi. TİKA faaliyet gösterdiği ülkelerde eğitim alanında faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA, Etyopya’da eğitim...