Haberler

27 Nisan 2015

Nogay Keşeler Aslanbek Sultanbekov Konserine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin işbirliğinde Nogay Keşeler Aslanbek Sultanbekov Konseri Ankara Gençlik Parkı Kültür Merkezinde yapıldı.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünce düzenlenen Tiyatro Festivaline katılmak üzere Konya'da bulunan Dağıstan Nogay Devlet Dram Tiyatrosu üyeleri TİKA’nın katkıları ile Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin hazırladığı Nogay Keşeler programına katılmak üzere Ankara'ya davet edildi.

Konya’dan Ankara’ya hareket eden heyet Nogay Türklerinin yaşadığı Şereflikoçhisar'ın Akin, Doğankaya ve şeker köyleri ile kulunun Kırk kuyu köylerini gezdi. Bu köylerde yaşayan Nogay Türkleri ile hasret gideren davetliler daha sonra Ankara’ya hareket etti.

Ankara’nın çeşitli tarihi ve turistik yerlerini ziyaret eden heyet saat 19.00’da, TİKA ve Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin işbirliğinde Gençlik Parkı’nda düzenlenen konsere katıldı.  Yanbikeş Nogay Halk Dansları Topluluğu halk oyunları ve Dağıstan Nogay Devlet Dram Tiyatrosu Yırşı kızlarının şarkı ve oyunlarıyla devam eden konser ünlü Nogay Ozanı Arslanbek Sultanbekov sahne almasıyla son buldu.

Sonraki Haber

TİKA Irak Kerkük Yahyava Kampında Bulunan Türkmenlere Yardımda Bulundu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Irak Kerkük-Yahyava kampında bulunan Türkmenlere yardımda bulundu. TİKA Irak’ta faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda TİKA, Kuzey Irak’ta terör mağduru olan başta Türkmenler olmak üzere bölgede yardım...