Haberler

27 Mart 2015

Nuri Pakdil Kudüs’e Kavuştu

Türkiye'de, yazdığı şiirler nedeniyle "Kudüs şairi" olarak tanınan şair-yazar Nuri Pakdil, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından düzenlenen program çerçevesinde 81 yaşında geldiği Kudüs'te Mescid-i Aksa’da cuma namazı kılma hayalini gerçekleştirdi.

TİKA tarafından düzenlenen program kapsamında Kudüs’e gelen Nuri Pakdil, Mescid-i Aksa’da cuma namazı öncesinde Kudüs Müftüsü Muhammed Hüseyni ve Aksa imamlarını odalarında ziyaret ederek, bir süre sohbet etti.

Namazın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı arayarak, "Kudüs’te bulunmaktan duyduğu sevinci anlattı ve kendisine dua ettiğini" iletti. Pakdil ayrıca Erdoğan’ın da kendisine, Kudüs'ü ziyaret etmesinden sevinç duyduğunu söylediğini aktardı. TİKA, Batı Şeria'nın Nablus kentinde yaptırdığı okulun açılış programı kapsamında Kudüs’ü ziyaret eden Pakdil, "Kudüs’ü, Filistin’i çok seviyoruz. Filistinliler bizim ezeli ebedi kardeşlerimizdir" dedi.

Kudüs’ü ziyaretini, TİKA’nın programı çerçevesinde organize ettiklerini kendisine ilk olarak eski İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın ilettiği günden beri büyük bir heyecan içerisinde beklediğini belirten Pakdil, "Büyük bir heyecanla Kudüs’e ulaşmış bulunuyorum. Filistin topraklarına abdestli olarak ayak bastığımı ifade etmek istiyorum. Mescid-i Aksa’yı ilk gördüğümde yoğun bir heyecan duydum. O heyecanın hala etkisi altındayım” diye konuştu.

"Kudüs bizim namusumuzdur"

Türk halkının Filistin meselesini kendi meselesi olarak algıladığının altını çizen Pakdil, "Zaten Türk milleti her zaman Filistinlilerin yanında olmuştur. Daha da önemlisi Filistin bir bütün olarak Osmanlı imparatorluğunun parçasıydı. Müsaadenizle Kudüs’ü çok sevmemin sebebini de belirtmek istiyorum. Ezeli ebedi ulu önderimiz Hz. Muhammed’in miraca çıkarken ayak bastığı son yeryüzü parçası Kudüs olduğu için biz burayı çok seviyoruz. Kudüs bizim için çok kutsal bir yerdir. Kudüs sevgisi bizden uzaklaşamaz. Biz de Kudüs’ten uzaklaşamayız. Kudüs bizim namusumuzdur" ifadelerinde bulundu.

"İslam dünyasının kurtuluşu, Türkiye’nin ayağa kalkmasıyla olacak"

İslam dünyasının Kudüs’e karşı tavrını çok "trajik" bulduğunu kaydeden Pakdil, "Zaten İslam dünyası kendi arasında kavgalı durumdadır ve maalesef Kudüs’e yönelme imkanı şu anda gözükmüyor. İslam dünyasının kurtuluşu ancak ve ancak Türkiye’nin ayağa kalkmasıyla mümkün olacaktır. Ben yeryüzündeki İslami hareketin, Türkiye’den başlayacağına inanıyorum. Bu inancı içimde her zaman capcanlı tutuyorum. Türkiye’deki İslami uyanışa büyük önem veriyorum" ifadesini kullandı. Son dönemde Kudüs’e yönelik Türkiye’den artan ilgiyi ise çok sevindirici bulduğunu belirten Pakdil, "Bu çok sevindiricidir. Müslümanlar Kudüs’e büyük ilgi duymaya başlamışlardır. Kudüs’ü, Filistin’i çok seviyoruz. Filistinliler bizim ezeli ve ebedi kardeşlerimizdir" dedi.

Pakdil'in ziyareti tüm Filistinlileri sevindirdi

Türkiye'nin Filistin Başkonsolosu Büyükelçi Mustafa Sarnıç da Kudüs gibi kutsal bir şehirde Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük edebiyatçılardan birisi olan Nuri Pakdil’i ağırlamanın kendileri için büyük bir onur olduğunu ifade ederek, “Bu ziyaret bizim için bir onur ve gurur kaynağıdır. Hakikaten sayın Nuri Pakdil Kudüs’ü gönülden yaşamış, damarlarında hissetmiş bir şairdir. Bunu da mısralarına aksettirmiştir. Tabi bizim için asıl önemli olan yıllardır süregelen işgal, kısıtlamalar ve çatışma ortamında yorulmuş olan Filistin halkına verilen manevi bir destektir. Burada atacağı her adım Filistinli kardeşlerimize destek olarak yansıyacaktır. Aslında biz yıllardır üstadın buraya gelmesini bekliyorduk. Özlemiştik kendisini. Nihayet nasib oldu. Bu ziyaretten sadece biz değil, tüm Filistinli kardeşlerimiz büyük bir mutluluk, sevinç duydu” dedi.

Sarnıç, Pakdil’in ziyaretinin Türkiye ile Filistin arasındaki kültür, sanat ve edebiyat alanındaki ilişkilerin sıklaşması bakımından da bir ilk teşkil edeceğini ve bundan sonra bu ilişkilerin Türkiye’den daha fazla sayıda edebiyatçının gelmesi ile de ivme kazanacağına inandığını kaydetti.

Geçmişte bir dönem böyle faaliyetlerin ihmal edildiğini kaydeden Sarnıç, “Ama artık bunun farkında ve bilincindeyiz. Türk halkı ve bürokrasisi tümüyle bu değerlerimizi dünyaya tanıtma arayışındadır. Herhalde Kudüs’e bir isim yakıştırmak gerekirse bu üstad Nuri Pakdil olurdu. Ben Nuri Pakdil’in kişiliğiyle, kimliğiyle birebir Kudüs’le örtüştüğünü düşünüyorum” diye konuştu.

TİKA’nın düzenlediği program çerçevesinde Kudüs’e gelen Pakdil, yarın Mescid-i Aksa’yı ve Kudüs'ü ziyaret ettikten sonra pazar günü Nablus’ta TİKA’nın yaptırdığı okulun açılışına katılacak. Okulun açılışına Büyükelçi Sarnıç, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve Türkiye’den gelen gazeteci heyeti de katılacak. 

Sonraki Haber

TİKA Filistin’de Her Yıl Bir Okul Açıyor

Çeşitli temaslarda açılışlarda bulunmak üzere Filistin’e gelen Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı  Başkanlığı Başkanı Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyet  Filistin temaslarını ilk gününü tamamladı. Filistin temasları kapsamında açıklamalarda bulunan TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam,...