Haberler

28 Şubat 2014

Orta Afrika Cumhuriyeti'ne Çalışma Ziyareti

Dışişleri Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Afet Acil Durum Yönetim Başkanlığı temsilcilerinden oluşan heyet, çalışma ziyareti kapsamında Orta Afrika Cumhuriyeti’nde çeşitli temaslarda ve incelemelerde bulundu.

Dışişleri Bakanlığı, TİKA ve AFAD temsilcilerinden oluşan heyet temaslar kapsamında, Orta Afrika Cumhuriyeti Başbakanı, geçici hükûmetin bakanları, Cumhurbaşkanı, Ulusal Konsey Başkanı ve çeşitli kurum ve kuruluşlarla görüşmeler gerçekleştirildi.
Temaslar çerçevesinde heyet Orta Afrika Cumhurbaşkanlığı’nı ziyaret etti. Ziyarette açıklamada bulunan Orta Afrika Cumhuriyeti
Cumhurbaşkanı Catherine Samba Panza, krizin başgösterdiği günden beri, uluslararası yardım kuruluşları dışında, ilk resmi ziyaretin Türkiye tarafından yapıldığını belirtti. Orta Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Panza, Türkiye’nin konuya olan duyarlılığına teşekkür ederek, istikrar ve güven ortamının sağlanıp, uzun vadeli ve kalıcı projelerin hayata geçirilmesi sürecinde Türkiye’yi yanlarında görmekten mutluluk duyacaklarını ifade etti.

Heyetin gerçekleştirdiği diğer görüşmelerde ise ülkedeki genel durum hakkında bilgi alındı. Görüşmelerde kriz sonrasında ortaya çıkan kaos ortamında resmi daireler, hastaneler, okullar ve işyerlerinin yağmalandığını ve sistemin çöktüğünü belirten yetkililer, Türkiye’nin her alanda vereceği destekten memnuniyet duyacaklarını ifade ettiler. Başbakan ve bakanların katıldığı görüşmelerde ise, hazırlanacak somut proje taleplerinin Türkiye’ye iletilmesi halinde değerlendirileceği belirtildi.

Orta Afrika Cumuhuriyeti’nde 2013 yılı boyunca süren ve Aralık ayından itibaren yoğunluk kazanan iç çatışmalar sonunda 2000 civarında insan hayatını kaybetti. Toplam 2 milyon kişi yerlerinden edildi. Sığınmacıların Kamerun ve özellikle Çad’daki mülteci kamplarında olduğu yetkililerce ifade ediliyor. Bu nedenle, önümüzdeki günlerde Çad’ın başkenti Encemine’de ve güneyindeki Mondou civarında bulunan mülteci kamplarına TİKA ve Diyanet Vakfı tarafından insani yardım çalışmaları yapılması planlanıyor.

Sonraki Haber

Makedonya'da Aziz Kiril ve Metodiy Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne Teknik Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Makedonya’da Aziz Kiril ve Metodiy Üniversitesi’ne bağlı Filoloji Fakültesi bünyesinde bulunan Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne teknik donanım desteğinde bulunuldu. Üsküp’ün en eski ve en köklü üniversitelerinden biri...