Haberler

12 Nisan 2016

Özbekistan’a 10 Adet Tam Donanımlı Mobil Klinik Aracı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından 2016 yılınıSağlıklı Anne ve Çocuk Yılı” ilan eden Özbekistan’a 10 adet tam donanımlı mobil klinik aracı desteğinde bulunuldu.

Özbekistan’ın kırsal kesimlerine nitelikli sağlık hizmeti ulaştırılmasını teminen, ülkenin sağlık alanında faaliyet gösteren en önemli sivil toplum kuruluşu olan Sağlam Evlat Vakfı’nın taşra şubelerinin gezici sağlık taraması faaliyetlerinde kullanılmak üzere, TİKA tarafından 10 adet tam donanımlı mobil klinik aracı temin edildi. TİKA tarafından temin edilen mobil klinikler, Taşkent’te düzenlenen geniş katılımlı bir törenle Özbekistan Sağlık Bakanlığı ve Sağlam Evlat Vakfı yetkililerine teslim edildi.

Törene, Özbekistan Sağlık Bakanı Anvar Alimov, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, T.C. Taşkent Büyükelçisi Namık Güner Erpul, TİKA Taşkent Program Koordinatörü Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak ve Sağlam Evlat Vakfı Başkanı Svetlana İnamova başta olmak üzere, Özbekistan’ın kamu kurum ve kuruluşlarından yetkililer, doktorlar ve sağlık çalışanları katıldı.

Törende konuşma yapan TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, amaçlarının Özbekistan’da sağlıklı bir neslin yetişmesine katkıda bulunmak olduğunu vurgulayarak, 2016 yılını “Sağlıklı Anne ve Çocuk Yılı” ilan eden Özbekistan’da sağlık sektörünün geliştirilmesine TİKA olarak katkıda bulunmalarının sevindirici olduğunu belirtti. Türkiye’den kardeş Özbekistan’a hediye edilen mobil klinik araçlarının, Özbekistan’ın özellikle kırsal kesimlerinde yaşayan kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve engellilerin sağlık sorunlarının teşhis ve tedavisinde kullanılacağını ifade eden TİKA Başkanı Dr. Çam, bu sayede yılda yaklaşık 200 bin kişiye nitelikli sağlık hizmeti ulaştırılmasına imkân sağlanacağını kaydetti.     

Törende Özbekistan Sağlık Bakanı Anvar Alimov da, TİKA’nın Özbekistan’da sağlık alanında önemli projelere imza attığını, geçtiğimiz yıllarda yine TİKA tarafından temin edilen mobil klinik araçlarının etkin bir şekilde kullanılarak çok sayıda hastaya nitelikli sağlık hizmeti götürüldüğünü belirtti. 2016 yılında temin edilen 10 adet tam donanımlı mobil klinik aracı ile birlikte Özbekistan’ın en ücra köşelerinde yaşayan nüfusun dezavantajlı kesimlerine de ulaşma imkânına kavuştuklarını ifade eden Özbekistan Sağlık Bakanı Alimov, yakın işbirliği ve yardımlarından dolayı TİKA’ya ve Türk Hükümetine teşekkürlerini iletti.

Tören çerçevesinde, Özbekistan’ın ünlü “Aram” çocuk müzik ekibi ve genç müzisyenler orkestrasının çeşitli şarkı ve müzik gösterilerini sunmasının ardından, mobil klinik araçlarının anahtarları Türk yetkililerce Özbek yetkililere teslim edildi.  

Sonraki Haber

Moğolistan’da Kalkınma İşbirliği Anlaşmaları İmzalandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) heyeti resmi temaslarda bulunmak ve projeleri uygulamak amacıyla Moğolistan’a çalışma ziyaretinde bulundu. TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er’in başkanlık ettiği heyetin ziyareti sırasında Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Moğolistan Hükümeti...