Haberler

10 Ocak 2015

Özbekistan’da Andican Devlet Tıp Enstitüsü’ne Kardiyolojik Ultrason Cihazı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Özbekistan’ın doğusunda bulunan Andican Devlet Tıp Enstitüsü Kardiyoloji Bölümü’ne 1 adet ultrason cihazı desteğinde bulunuldu.

Özbekistan’da özellikle sağlık alanında önemli projelere imza atan TİKA, gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından Özbekistan’ın doğusunda bulunan Andican Devlet Tıp Enstitüsü Kardiyoloji Bölümü’ne 1 adet ultrason cihazı desteğinde bulunuldu. TİKA tarafından temin edilen cihaz düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Törene, TİKA Taşkent Program Koordinatörlüğü yetkilileri,  Andican Devlet Tıp Enstitüsü Rektör Yardımcısı İbragim Alimjanov, Uzman Doktor Yetiştirme Bölümü Başkanı Zuhrittin Salahitdinov ve birim doktorları katıldı.

Törende açıklamalarda bulunan Andican Devlet Tıp Enstitüsü Rektör Yardımcısı Alimjanov, enstitü kliniğinin bölgenin en büyük kapasiteye sahip hastanesi olması nedeniyle sadece Fergana Vadisinden değil komşu ülke Kırgızistan’dan da yoğun hasta kabul ettiğini belirtti. Andican Devlet Tıp Enstitüsü Rektör Yardımcısı Alimjanov, özellikle kardiyoloji gibi temel bir birimde kullanılacak cihazlarla teşhis ve tedavide daha hızlı ve etkin çalışma olanağı elde edeceklerini söyledi. TİKA tarafından temin edilen cihazla enstitü kliniğinin çok önemli bir ihtiyacının giderildiğini ifade eden Bölüm Başkanı Salahitdinov da, desteklerinden dolayı TİKA’ya müteşekkir olduklarını belirtti.

Andican Devlet Tıp Enstitüsü, Özbekistan’ın 3 büyük vilayetinden (Fergane, Namangan ve Andican vilayetleri) oluşan Fergane Vadisi’nde sağlık alanında eğitim veren tek yükseköğretim kurumu olup, bünyesinde bulundurduğu 700 yataklı kliniği ile ülkenin en yoğun nüfuslu bölgesinde sağlık hizmeti veriyor. Enstitü bünyesinde Vertobroloji, Limfoloji ve Kardiyo Cerrahi merkezleri faaliyet göstermekte olup özellikle kalp-damar hastalıklarının erken teşhisi ve tedavisi gibi konularda faaliyetlerini sürdürüyor.

Özbekistan’da kalp-damar hastalıklarına bağlı ölümlerin % 40 arttığı ve halkın % 20’sine yakınında kalp yetmezliği olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca Orta Asya’da kalp-damar hastalıklarına bağlı ölüm oranı resmi istatistik verilerine göre Avrupa ülkeleri ortalamasından 2,7 kat daha fazladır.

TİKA’nın Özbekistan’da sürdürdüğü projelerin önemli bir kısmını sağlık projeleri oluşturuyor. Özbekistan’ın tüm bölgelerinde sağlık hizmetlerinin kalitesinin yükseltilmesi TİKA için öncelikli hedefler arasında yer almaktadır. Söz konusu proje ile çevre şehir ve köylerden gelen hastalarla beraber yaklaşık 100 bin kişiye sağlık hizmeti verilmesi bekleniyor.

Sonraki Haber

Kosova Planjane’deki Boşnak Okuluna Isıtma Sistemi Desteği Verildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Kosovalı Boşnakların yaşadığı Planjane köyü okuluna yeni ısıtma sistemi kuruldu. TİKA, Kosova’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Kosova’da özellikle eğitim alanında önemli projelere imza atan TİKA tarafından Kosovalı...