Haberler

19 Ekim 2016

Özbekistan’da Plastik Cerrahi Operasyonları ile Çocukların Yüzü Gülüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Özbekistan’da Özbekistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve Sağlam Evlat Vakfı işbirliğinde plastik cerrahi operasyonları etkinliğinin sekizincisi Fergana’da gerçekleştirildi.

TİKA, Özbekistan’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda özlellike Özbekistan’da sağlık alanında başarılı projelere imza atan TİKA tarafından, Özbekistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve Sağlam Evlat Vakfı işbirliğinde plastik cerrahi operasyonları etkinliğinin sekizincisi Fergana’da gerçekleştirildi.

Proje kapsamında; daha önce Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti, Semerkant, Namangan, Buhara,  Fergana’da düzenlenen ameliyatlarda yaklaşık 1.700 çocuk ve genç muayene edilerek, 580 çocuk ve gence plastik cerrahi ameliyatı yapılmıştı.

T.C. Sağlık Bakanlığı Dış İlişkiler ve AB Genel Müdürü Dr. Öner Güner, T.C. Sağlık Bakanlığı Dış İlişkiler ve AB Genel Müdürlüğü Daire Başkanları Dr. Selami Kılıç ve Muzaffer Zengin ile Prof. Dr. Uğur Koçer başkanlığında, plastik cerrahi uzmanı doktor ve hemşirelerden oluşan 19 kişilik sağlık heyeti, Fergana’da 381 hastayı muayene etti. Uzmanlar ameliyata uygun dudak yarığı, damak yarığı, yanık, doğuştan gelen şekil bozuklukları nedeniyle sorun yaşayan 139 çocuk ve gence plastik cerrahi operasyonu gerçekleştirdi.  Ameliyatlar için gereken tıbbi ilaç, cihaz ve malzemeler TİKA tarafından temin edildi.

Namangam, Andican, Fergana ve diğer komşu vilayetlerden gelen hastaların tedavisi Fergana Çocuk Hastanesinde gerçekleştirildi. Ameliyat öncesinde hastane bahçesinde düzenlenen törende konuşan T.C. Sağlık Bakanlığı Dış İlişkiler ve AB Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Dr. Selami Kılıç, plastik, estetik ve rekonstrüktif cerrahi branşında Türkiye’nin alanında en başarılı hastanelerinden gelen yetkin ve tecrübeli uzmanlar ile Özbek kardeşlerinin yanında olmaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Kılıç, bu tür organizasyonların her iki ülke doktorlarının dostluk ve kardeşlik bağlarının daha da güçlenmesine önemli katkı sağladığını ifade etti. Söz konusu organizasyonu gerçekleştiren TİKA’ya teşekkürlerini ileten Kılıç, kardeş ülke çocuklarının sağlıklarına kavuşmalarına vesile olunmasından duyduğu sevinci dile getirdi.

Fergana Vali Yardımcısı Tulkinoy Tadjiyeva; projenin Özbekistan’da sekizinci kez, Fergana’da ise üçüncü kez gerçekleştirilmesinden büyük memnuniyet duyduklarını ifade ederek özverili çalışmalarından dolayı Türk sağlık heyetine ve TİKA’ya teşekkür etti.

TİKA Taşkent Program Koordinatörü Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak ise,  konuşmasında; genç nesillerin sağlıklı yetişmeleri için Özbekistan hükümeti tarafından sağlanan imkânların öneminden bahsederek, TİKA’nın ülkede gerçekleştirdiği projelerin önemli bir bölümünün sağlık alanında olduğunu belirtti. TİKA Taşkent Program Koordinatörü Prof. Dr. Kızıltoprak, iki ülke arasında sağlık alanında büyük ölçüde tecrübe paylaşımı olduğunu ifade etti.

Medeniyet ve ilim dünyasının büyük bilginlerinden Fergani ve Mergilani’nin anavatanı olan Fergana’da çok anlamlı bir projeye üçüncü kez imza atılmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Kızıltoprak, çocuklara şifa vermeye vesile olan Türk ve Özbek doktorlara, gösterdikleri muhabbet ve dostluk için de hastane personeli ile hasta yakınlarına teşekkür etti.

Fergana Çocuk Hastanesinde gerçekleşen proje açılışı törenine Özbekistan sağlık Bakanlığı Fergana yetkilileri, hastane başhekimleri, doktorlar, çok sayıda hasta ve hasta yakını katıldı. Türkiye'den gelen sağlık ekibine yoğun ilgi gösteren ve teşekkürlerini bildiren Ferganalılar arasında önceki yıl plastik cerrahi operasyonu yapılan ve sağlığına kavuşan hasta ve yakınları da bulundu.

Sonraki Haber

TİKA’dan Filistinli Bedevilere Güneş Enerjisi Sistemi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Filistin'in Beytüllahim kentinin kırsalında bedevilerin yaşadığı 6 ayrı yerleşim bölgesine güneş enerjisi sistemleri kuruldu. Sistemler ile sağlanacak elektrik enerjisinin temel geçim kaynakları hayvancılık olan bedevilerin nitelikli süt ürünleri...