Haberler

26 Haziran 2015

Özbekistan’da Uluslararası Hematoloji Kongresi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Özbekistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Hematoloji ve Kan Nakli Bilimsel Araştırma Enstitüsü, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Hematolojik Onkoloji Derneği işbirliğinde Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te Günümüz Koşullarında Hematoloji ve Transfüzyon Biliminin Geliştirilmesi başlıklı uluslararası kongre düzenlendi.

TİKA, Özbekistan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Faaliyet gösterdiği ülkelerde çeşitli sempozyum ve uluslararası programları destekleyen TİKA tarafından Özbekistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Hematoloji ve Kan Nakli Bilimsel Araştırma Enstitüsü, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Hematolojik Onkoloji Derneği işbirliğinde Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te Günümüz Koşullarında Hematoloji ve Transfüzyon Biliminin Geliştirilmesi başlıklı uluslararası kongre düzenlendi.

Kongreye, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hakkı Yeşilyurt başkanlığında 30’dan fazla Türk doktor, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selami Akkuş, Numune E. A. Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Nurullah Zengin,  Ankara Onkoloji E. A. Hastanesi Hematoloji Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Fevzi Altuntaş ve Fred Hutchinson Cancer Research Center Öğretim Görevlisi Dr. Mohamed Lofty Sorror gibi onkoloji-hematoloji alanında öne çıkan isimler katıldı.

TİKA desteğiyle Taşkent’te kurulan Özbekistan’ın ilk Kemik İliği Nakli Merkezi’ni anlatan ve TRT Taşkent Temsilciliği tarafından hazırlanan bir belgeselle başlayan kongreye, ABD, Beyaz Rusya, Rusya, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan’dan da katılım gerçekleşti.

Kongrenin açılış töreninde, Özbekistan Sağlık Bakan Yardımcısı Laziz Tuyçiev Özbekistan’da hematoloji alanında gerçekleştirilmekte olan faaliyetler hakkında bilgi verdi. Sağlık Bakan Müsteşar Yardımcısı Yeşilyurt, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Kemik İliği Nakli Merkezini “Moskova’nın doğusundan, Seul’a kadar olan bölgede hematoloji alanındaki en önemli tıp merkezi” olarak nitelendirdi.

TİKA Taşkent Program Koordinatörü Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak ise, kongrenin açılış töreninde yaptığı konuşmasına TİKA tarafından sağlık alanında gerçekleştirilen projeler hakkında bilgi verdi.  2 gün süren söz konusu kongre sırasında uluslararası saygın hematoloji dernekleri ile ortak eğitim oturumlarına yer verilerek, hematoloji ve transfüzyoloji konularında sunumlar yapıldı. Kongreye 6 konu başlığında toplam 227 bildiri gönderilmiş olup bu bildiriler sunum ve poster olarak yayımlandı.

 

 

 

Sonraki Haber

Kazakistan’da Atırau Aile Tipi Yetim Çocuk ve Gençler Köyü Devlet Kurumu’na Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kazakistan’da Atırau Eyaleti Geolog köyünde bulunan Aile Tipi Yetim Çocuk ve Gençler Köyü Devlet Kurumu’na donanım desteğinde bulunuldu. TİKA, Kazakistan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda...