Haberler

11 Nisan 2016

Özbekistan Girişimci Kadınlar Derneği’nin Yenilenen Binası Hizmete Açıldı

Özbekistan’ın ilk kadın sivil toplum kuruluşu olan Girişimci Kadınlar Derneğinin Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilenen merkez binasının açılış töreni TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyetin katılımı ile gerçekleştirildi.  

TİKA, Özbekistan’da gerçekleştirdiği projelerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu çerçevede Özbekistan’da özellikle sağlık alanında önemli projelere imza atan TİKA tarafından Özbekistan’ın ilk kadın sivil toplum kuruluşu olan Girişimci Kadınlar Derneğinin yenilenen merkez binası düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Gulnara Mahmudova, kadın girişimciliğinin geliştirilmesine Özbekistan hükümeti tarafından özel bir önem verildiğini belirterek, Derneğin merkez binasının TİKA tarafından kısa bir süre içerisinde yenilenerek uluslararası standartlara uygun hale getirilmesinden duyduğu memnuniyeti ve desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini ifade etti.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam da törende yaptığı konuşmasında, kadın girişimciliğinin geliştirilmesinin kadınların sosyal statülerinin iyileştirilmesine sağladığı katkının altını çizerek, Büyük İpek Yolu üzerinde bulunan Özbekistan’ın kadim bir medeniyete sahip olduğunu ve tarihte de ticaretle uğraşan bölge insanının tüm insanlığa girişimciliği öğrettiğini kaydetti.

TİKA Taşkent Program Koordinatörü Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak ise hem ailede hem de toplumda saygın bir konuma sahip olan Özbekistanlı girişimci kadınlara başarılar dileyerek, Derneğin Özbekistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunacağına inandığını belirtti.

Kurdele kesiminin ardından TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyet Girişimci Kadınlar Derneği binasını gezerek, Dernek faaliyetleri hakkında bilgi aldı ve Özbekistanlı kadın girişimcileri Türkiye’ye davet etti.

1991 yılında Taşkent’te kurulan Özbekistan Girişimci Kadınlar Derneği, Özbekistan’ın ilk kadın sivil toplum kuruluşu olma özelliği taşıyor.  Dernek, ülkede kadınların iş hayatına katılımına ve sosyo-ekonomik statüsünün arttırılmasına yönelik çok sayıda proje gerçekleştirmiş olup, yılda ortalama 17.000 kadına temel girişimcilik, meslekî eğitim ve yöneticilik eğitimleri veriyor. Özbekistan Hükümeti, derneğin maddî imkânlarının ve teknik altyapısının geliştirilmesini teminen karşılıksız olarak bir bina tahsisinde bulundu. Derneğin talebi üzerine söz konusu binanın tadilat ve tefrişat işleri TİKA tarafından gerçekleştirilerek Dernek modern bir çalışma ortamına kavuştu.

Sonraki Haber

Sudan'da 4. Sosyal Kültürel Bilimsel Öğrenci Festivali’ne Destek

Sudan’da Sudan Eğitim ve Teknoloji Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen Sudan Üniversiteleri 4. Sosyal Kültürel Bilimsel Öğrenci Festivali’ne; Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Çankırı Karatekin Üniversitesi işbirliğinde Çankırı Karatekin Üniversitesi Halk Oyunları Ekibinin katılımı...