Haberler

13 Mart 2015

Özbekistan Taşkent’de “İstiklalin Asıl ve Gür Sesi Mehmet Akif Ersoy” Konulu Sergiye Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Taşkent Koordinatörlüğü ve T.C. Taşkent Eğitim Müşavirliği işbirliğinde Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal marşı olan İstiklal Marşı’nın kabul gününün 94.Yılı münasebetiyle 12 Mart günü Taşkent’de “İstiklalin Asıl ve Gür Sesi Mehmet Akif Ersoy” konulu resim sergisi ve anma töreni düzenlendi.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Taşkent Koordinatörlüğü ve T.C. Taşkent Eğitim Müşavirliği işbirliğinde düzenlenen tören, T.C. Taşkent Büyükelçisi Sayın Namık Güner Erpul, Büyükelçilik mensupları, Özbekistan’da yaşamakta olan Türk vatandaşları, okul öğrencileri ve veliler ile davetli Özbek vatandaşlarının katılımı ile gerçekleşti.

Törende konuşma yapan T.C. Taşkent Büyükelçisi Namık Güner Erpul, Mehmet Akif Ersoy’un Türkiye’nin büyük şairi olduğundan bahisle, şair tarafından yazılan İstiklal Marşı’nın Türk milletinin büyük gururu olduğunu belirtti.

Mehmet Akif Ersoy’un hayatı ve görüşleri ile ilgili önemli bilgiler veren Taşkent Program Koordinatörü Süleyman Kızıltoprak, şairin soy bağlarının Ata Yurdumuz olan Türkistan’la bağlı olduğunu belirterek, ünlü düşünür ve şair Sezai Karakoç’un: Baba soyu Rumeli, anne soyu Buharalı, doğuş yeri Fatih olduğuna dair yorumunu paylaştı;

“Anne çizgisi, duyarlığı, sağduyuyu, kendini bir ülküye adayışı, şairliğine zemin hazırlarken baba çizgisi, ataklığı, savaşkanlığı, yılmaz ve her vuruşmada daha da çelikleşen bir savaş adamını, gözüpekliği, korkmazlığı, ürkmezliği, umutsuzluğa kapılmama ruhunu vermiştir. Doğuş yeri ise, verimli bir topraktır ki, tabiatta nice saçılıp da kaybolan iyi tohumların bir gramını bile ihmal etmez, değerlendirir, yemişlendirir."

 Ayrıca, etkinlik kapsamında Taşkent Türk İlk Orta Okulu öğrencileri tarafından hazırlanan program ve TİKA Taşkent Koordinatörlüğü organizasyonunda Mehmet Akif Ersoy’un hayatı ve Buhara ile olan bağını konu alan “İstiklalin Asıl ve Gür Sesi Mehmet Akif Ersoy” adlı fotoğraf sergisi katılımcılar tarafından büyük ilgi ile karşılandı.

 

Sonraki Haber

Geçmişten Günümüze Kalkınma Yardımlarının Dönüşümü Konferansı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve SETA Vakfı işbirliğiyle "Geçmişten Günümüze Kalkınma Yardımlarının Dönüşümü" konferansı 21 Mart'ta İstanbul'da  yapılacaktır.