Haberler

29 Kasım 2017

Pakistan’da Arıcılara Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Pakistan’ın Çitral Bölgesinde sel felaketinden etkilenen 142 kadın aracıdan oluşan Arıcı Birliğine ekipman desteğinde bulunularak eğitim programı düzenlendi.

TİKA, faaliyet gösterdiği coğrafyalarda özellikle tarım ve hayvancılık alanında gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Pakistan’da tarım ve hayvancılık alanında önemli projeleri hayata geçiren TİKA, Pakistan’ın KPK Eyaletinde ülkenin en kuzey noktasında bulunan Chitral Bölgesindeki 142 kadından oluşan Arıcı Birliği'ne 426 kovan, arı kolonileri ve gerekli ekipmanlardan oluşan arıcılık başlangıç kiti desteğinde bulundu ve yerinde teorik ve pratik eğitimler sağladı.

Proje kapsamında, TİKA tarafından Pakistan Tarım Araştırma Enstitüsünden görevlendirilen 2 uzman eşliğinde 5 gün süren bir eğitim programı verildi. Verilen uygulamalı eğitimin yanında, proje süresince arıcı kadınlar tarafından gerçekleştirilen faaliyetlerin yakında izlenmesi ve mevcut kovanların periyodik bakımının yapılması amacıyla bölgeden deneyimli arıcılar görevlendirildi.

Eğitimlerin sonunda düzenlenen sertifika programında konuşan TİKA’nın yerel proje partneri Serhad Kırsal Kalkınma Programı yetkilisi, söz konusu proje ile kadınların aile ekonomisine çok büyük bir katkı sağlayacağını ve kadınların toplumda güçlenmesi açısından projenin çok önemli olduğunu ifade etti.

Eğitim programını sonunda,  arı kovanlarına ve arıcılık malzemelerine kavuşan arıcı kadınlar, sağlanan destek dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti’ne ve TİKA’ya teşekkürlerini sundular

Sonraki Haber

Balkanlarda Dezavantajlı Grupların Sosyal Entegrasyonu TİKA Projeleri İle Gelişiyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajanı Başkanlığı (TİKA), 20 Kasım 1989’dan itibaren kutlanan Dünya Çocuk Hakları Gününde Romen engelli çocuklara hizmet aldıkları Harap Alb Engelli Çocuk Gündüz Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ne ulaşımlarını kolaylaştıracak iki adet özel...