Haberler

31 Temmuz 2017

Pakistan’da Eğitime Destek Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Pakistan’ın Sialkot Şehrindeki Alo Mahor İlçesindeki Uluslararası Pak-Bosna Aliya İzetbegoviç Okulunda bilgisayar laboratuvarı kuruldu.

TİKA, Pakistan’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Pakistan genelinde eğitim sektöründe önemli projelere imza atan TİKA, Bosna Hersek İslamabad Büyükelçiliğinin talebi üzerine Pakistan’ın Sialkot Şehrindeki Alo Mahar İlçesindeki Uluslararası Pak-Bosna Aliya İzetbegoviç Okulu bünyesinde 30 öğrenci kapasiteli tam donanımlı bilgisayar laboratuvarı kurdu. Bunu dışından 2 adet teknoloji sınıfının da donanım desteğinde bulunuldu.

Laboratuvarın hizmete girmesi münasebetiyle yapılan açılış törenine, Pencap Eyaleti Eğitim Bölümü Müsteşarı Dr. Allah Baksh Malik, TİKA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birol Çetin, T.C İslamabad Büyükelçisi Babür Sadık Girgin, TİKA İslamabad Koordinatörü Mehmet Emre Aktuna, Bosna Hersek Cumhuriyeti İslamabad Büyükelçisi Nedim Makareviç, okul yöneticileri, öğrenciler ile bölge halkı katıldı.

Törende, Pencap Eyaleti Eğitim Bölümü Müsteşarı Dr. Allah Baksh Malik, T.C İslamabad Büyükelçisi Babür Sadık Girgin, Bosna Hersek Cumhuriyeti İslamabad Büyükelçisi Nedim Makareviç yapılan yardımdan dolayı TİKA’ya teşekkürlerini içeren konuşmalar yaptılar.

Törenin kapanış konuşmasını yapan TİKA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birol Çetin ise projenin eğitimin alanında yapılan kalıcı projelerin güzel bir örneği olduğunu belirterek,   Türkiye'nin TİKA aracılığıyla her alanda Pakistan'a destek vermeye ve katkı sağlamaya devam edeceğini ifade etti.  Konuşmaların ardından tören kurdele kesimi ile sona erdi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kolombiya Antioquia Üniversitesine Sağlık Ekipmanı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından, Kolombiya’nın önde gelen üniversitelerinden Antioquia Üniversitesi’ne hasta simülatörü, ilaç tanıma programı yüklü tablet ve yaşamsal belirti monitörü hibe edildi. TİKA, Kolombiya’nın Medellin şehrinde yer alan ve 600 lisans...