Haberler

29 Ocak 2015

Pakistan’da Okara Bölge Devlet Hastanesi’ne Yeni Doğan Ünitesi Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Pakistan’ın Pencap Eyaleti Okara Vilayetinde bulunan Okara Bölge Devlet Hastanesi’ne yeni doğan ünitesi kazandırıldı.

TİKA, dost ve kardeş ülke Pakistan’da sağlık alanındaki yardım faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Pakistan’ın 100 milyon nüfusuyla en kalabalık eyaleti olan Pencap Eyaleti Sağlık Bakanlığı’na bağlı Okara vilayetinde bulunan Okara Bölge Devlet Hastanesi’ne TİKA tarafından bir yeni doğan ünitesi kuruldu.

Bebeğin doğum anından 28 günlük olana kadar ki dış dünyaya adaptasyon dönemi yeni doğan dönemi olarak adlandırılıyor. Yeni doğan bebekler, bünyelerinin ve bağışıklık sistemlerinin zayıf olması sebebiyle hastalıklara daha kolay yakalanabiliyor ve maalesef hayatlarını daha çabuk kaybedebiliyorlar. Bu kapsamda bu dönemde bebekler özel ilgi ve bakıma ihtiyaç duyuyorlar.

Okara Bölge Devlet Hastanesi, bebek ölüm oranları bakımından Dünya’da 25. sırada yer alan (her 1000 canlı doğumda 57,48) Pakistan’da, yaklaşık 3 milyon nüfuslu Okara vilayetine hizmet veren ve bölgenin en büyük hastanesi olma özelliğini taşıyor. Okara Bölge Devlet Hastanesi’nde mevcut bir yeni doğan ünitesi olmaması sebebiyle hastane yönetiminin talebi üzerine harekete geçen TİKA, hastane yönetimince belirlenen bir odanın yeni doğan ünitesine dönüştürülmesi için gereken tadilatın yapılması ve üniteye oksijen hattı döşenmesi yanı sıra adı geçen hastaneye 6 adet küvöz, 4 radyan ısıtıcı, 10 bebek karyolası, 6 bebek nabız oksimetresi, 4 resusitasyon arabası, 8 fototerapi ünitesi, 2 emme makinesi, 2 klima olmak üzere 42 kalem malzemenin teminini sağladı.

TİKA’nın hayata geçirdiği yeni doğan ünitesinden ayda yaklaşık 300 bebeğin yararlanması bekleniyor.  Proje kapsamında yeni doğmuş bebeklerin dış dünyaya adaptasyon sürecini daha kolay yaşamaları, çeşitli hastalık ve enfeksiyonlara kapılmalarının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Sonraki Haber

Bosna Hersekli Selzedelere TİKA Desteği Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Bosna Hersek’in Maglaj şehrinde selden zarar gören 25 evin tadilatı yapılarak, sahiplerine resmi törenle teslim edildi. TİKA, Bosna Hersek’te gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından...