Haberler

31 Ekim 2017

Pakistanlı Diş Hekimlerine Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve T.C. Sağlık Bakanlığı işbirliğinde Pakistan’ın Lahor şehrinde bulunan de’Montmorency Diş Hekimliği Fakültesinde görevli beş diş hekimine Türkiye’de eğitim programı düzenlendi.

Pakistan’ın Lahor şehrinde bulunan de’Montmorency Diş Hekimliği Fakültesinde görevli Armughan Israr Mirza, Muhammad Aamir, Muhammad Ilyas, Muhammad Usman Akhtar ve Wasif Ali Khan’dan oluşan beş diş hekimi Türkiye’ye getirilerek üç hafta süren eğitim programına katıldı. 1930 yılında kurulan De’Montmorency Diş Hekimliği Fakültesi Pencap Eyaletinin en büyük ağız ve diş sağlığı hastanesi olma özelliğini taşıyor. Fakültenin başhekimi Prof. Dr. Wahil ul Hamid ise ortodontoloji eğitimini Türkiye’de Marmara Üniversitesinde tamamladı.

İki prontodontist, bir cerrahi diş hekimi, bir ortodontist ve bir ağız, diş ve çene uzmanından oluşan heyet, TİKA’da kabulün ardından Ankara 75. Yıl Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesinde eğitimine başladı. Program çerçevesinde heyet Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesini de ziyaret ederek Fakültenin işleyişi hakkında bilgi aldı. Heyet ayrıca Ankara Tepebaşı Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim Hastanesini ziyaret ederek ülkemizdeki ağız ve diş sağlığı hastanelerinin yapısı ve işleyişi hakkında bilgi aldı. Türkiye’deki diş hekimliği fakültelerinin ve ağız ve diş sağlığı hastanelerinin oldukça gelişmiş olduğunu ifade eden heyet, Pakistan’da da benzer şekildeki hastane yapılarını hayata geçirmek istediklerini belirtti.

Eğitimin tamamlanmasının ardından projenin ikinci kısmında TİKA tarafından de’Montmorency Hastanesi’nin altyapısının geliştirilmesi ve ekipman desteği verilmesi planlanıyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 2015 yılında yayınlanan rapora göre Pakistan’da 20 bin hastaya bir diş hekimi düşmekte olup hastaların %95’i ülkede yeterli sayıda diş hekimi bulunmayışından ve ağız ve diş sağlığı merkezlerinde yaşanan aşırı yoğunluktan dolayı tedavi olamıyor.        

Sonraki Haber

Somalili Önder Çiftçiler ’den Bursa Tarım Ve Hayvancılık Fuarını Ziyaret

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Somalili çiftçilere tarım ve hayvancılık alanında Türkiye tecrübeleri aktarılmaya devam ediliyor.  Bu yıl TÜYAP Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezinde 15. düzenlenen Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na TİKA...