Haberler

06 Ocak 2016

Pakistanlı Heyete Su ve Sanitasyon Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Türkiye Su Enstitüsü (SUEN) ve BM-Habitat’a bağlı Küresel Su İdareleri Birliği (GWOPA) işbirliğinde  Pakistan’ın Lahor, Haydarabat, Faisalabad ve Rawalpindi su ve kanalizasyon idarelerinden gelen 8 kişilik yönetici heyete İstanbul’da SUEN tesislerinde su ve atık suların yönetimi ve arıtımı konularında eğitim programı düzenlendi.

TİKA gerçekleştirdiği projelerle Pakistan’a yönelik kapasite geliştirme programlarına devam ediyor. Bu kapsamda, Pakistan’da farklı sektörlerde birçok projeye imza atan TİKA tarafından, dost ve kardeş ülke Pakistan’a su ve sanitasyon alanında kapasite artırımına yönelik tecrübe paylaşımı amaçlı bir program düzenlendi. Daha önce farklı ülkeler için de gerçekleştirilen programa Pakistan genelindeki muhtelif Su İdarelerinin yönetici kademesindeki bürokratlar katıldı.

TİKA,  Türkiye Su Enstitüsü (SUEN) ve BM-Habitat’a bağlı Küresel Su İdareleri Birliği (GWOPA) işbirliğinde  Pakistan’ın muhtelif şehirlerinin (Lahor, Haydarabat, Faisalabad ve Rawalpindi) su ve kanalizasyon idarelerinden gelen 8 kişilik idareci heyeti İstanbul’da SUEN tesislerinde su ve atık suların yönetimi ve arıtımı konularında eğitim aldılar.

İdare temsilcileri, program çerçevesinde İSKİ’ye bağlı içme suyu ve atık su arıtma tesislerini de ziyaret ettiler. Program sonunda SUEN Başkanı Profesör Ahmet Mete Saatçi ve DSİ 14. Bölge Müdürü Sedat Özpınar’ın da iştirakiyle, Pakistan tarafı idarecilerine katılım ve başarı belgeleri verildi.

Program sonunda TİKA’nın organize ettiği sosyal program çerçevesinde, İstanbul’u da gezme, tarihi ve kültürel mirasımızla yakından tanışma imkânı elde ettiler. Programa katılan uzman idareciler, Türkiye’yi ve İstanbul’u çok beğendiklerini dile getirdiler. Bunun yanında, programın içeriğinin, muhataplarının kendi alanlarındaki bilgi ve donanım seviyelerinin etkileyici olduğunu belirterek, TİKA’ya, tüm proje ortaklarına ve Türkiye’ye teşekkürlerini sundular.

Sonraki Haber

Uluslararası Katılımlı Konuralp Çeltik Çalıştayı’nda TİKA Projesi Tanıtıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Makedonya’da gerçekleştirilen Gıda ve Yaşam Güvenliğinin Sağlanmasına Yönelik Uygulanan Pirinç Üretiminin Arttırılması Projesi Düzce Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi tarafından organize edilen Türkiye’de gerçekleştirilen Uluslararası Katılımlı,...