Haberler

06 Haziran 2016

Pakistanlı Usta Öğreticilere Otomotiv ve İnşaat Alanlarında Eğitim Programı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Pencap Hükümeti Teknik ve Mesleki Eğitim İdaresi (TEVTA) işbirliğinde yürütülen mesleki eğitim projeleri kapsamında otomotiv ve inşaat sektörleri içerisinde yer alan meslek gruplarına yönelik eğitimleri başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikaları verildi.

TİKA ve TEVTA işbirliğinde mesleki eğitim projeleri (oto elektrik, oto mekanik, tarım makineleri tamirciliği, duvarcılık, inşaat teknik ressamlığı, tesisatçılık) düzenlendi. Her bir alanda 15 usta öğretici olmak üzere toplam 90 kişi Lahor’da düzenlenen 3 haftalık eğitim programlarına katıldı. Eğitimler Türkiye’den görevlendirilen Milli Eğitim Bakanlığı usta öğreticileri tarafından verildi.

TEVTA ve TİKA arasındaki mutabakat zaptı ile Pakistan’ın istihdam piyasasındaki işgücünün niteliğinin arttırılması, Türkiye’nin sahip olduğu bilgi ve tecrübenin Pakistanlı paydaşlara aktarılması hedefleniyor. Ayrıca proje sayesinde Türkiye’deki mesleki eğitim ders içerikleri ve müfredat programları, eğitim modülleri hakkında da Pakistan tarafına bilgilendirme ve danışmanlık hizmeti veriliyor.

Eğitim programları kapanış törenine TEVTA Başkanı, TİKA Koordinatörü, MEB’in usta eğiticileri, kursiyerler ve TEVTA çalışanları katıldı.

TEVTA Başkanı Irfan Qaiser Sheikh, TİKA ve MEB’in sağladığı eğiticilerin eğitimi programlarının Pakistan’da mesleki eğitimin kalitesinin artmasına büyük katkılar sağladığını iletti.

TİKA Koordinatörü Mustafa Giray Tezel, Pakistanlı gençlerin daha kaliteli mesleki eğitim almalarını sağlayarak onların daha iyi işlerde daha yüksek ücretlerle çalışmalarını amaçladıklarını belirtti. Sertifikalarını alan usta öğreticiler eğitim programının, eksik kaldıkları konuları ele aldığı ve bazı yeni teknikleri de kapsadığı için çok faydalı olduğunu ifade ettiler. 

Sonraki Haber

Sırbistan Yüksek Temyiz Mahkemesi’ne Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Sırbistan Yüksek Temyiz Mahkemesi’nin daha verimli çalışmasına katkı sağlamak üzere elektronik ekipman desteğinde bulundu. Belgrad’daki, Sırbistan Yüksek Temyiz Mahkemesi binasında düzenlenen törende, Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay ile...