Haberler

29 Nisan 2015

Polonya Varşova Metrosuna Türk Dokunuşu

Türkiye ile Polonya arasındaki 600 yıllık dostluğun anısına Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Polonya’nın başkenti Varşova’da bulunan Politechnica Metro istasyonuna görkemli bir İznik Çini panosu yerleştirildi.

Bilindiği üzere, 2014 yılının Osmanlı-Lehistan arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 600. yıldönümü olması vesilesiyle ülkemizde ve Polonya’da çeşitli projeler hayata geçirildi, TİKA’da bu kutlamaların kalıcı eserlerle taçlandırılmasına katkı sunuyor.

Bu kapsamda, TİKA tarafından Polonya’da hayata geçirilen en önemli projelerden biri de Polonya’nın başkenti Varşova şehrinde görkemli bir İznik Çini panonun Varşova Politechnica Metro istasyonuna yerleştirilmesi oldu.

Proje, TİKA’nın destekleriyle T.C. Varşova Büyükelçiliğimiz ve Varşova Belediyesi işbirliğinde İznik Vakfı tarafından her aşaması geleneksel üretim tekniklerine sadık kalınarak hayata geçirildi. Türkiye ile Polonya arasındaki 600 yıllık dostluğun anısına Türkiye tarafından Polonya’nın başkenti Varşova şehrine armağan edilen İznik Çini pano İstanbul ve Varşova’nın panoramik görüntüsünü sanatsal bir kompozisyonla birleştirdi.

TİKA tarafında hayata geçirilen projenin açılışının Polonya’daki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları ile Türkiye-Polonya Dostluk Günleri etkinleri ile aynı zamanda gerçekleştirilmesi ise projeyi daha da anlamlı kıldı.  Anılan açılış töreni T.C. Varşova Büyükelçisi Yusuf Ziya Özcan, Varşova Belediye Başkanı Hanna Gronkiewicz Waltz ve TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Dairesi Başkanı Dr. Mahmut ÇEVİK’in ve çok sayıda Türk ve Polonyalı vatandaşların katılımı ile gerçekleştirildi.  Açılışta söz alan Varşova Belediye Başkanı bu eserin Türkiye-Polonya arasındaki ilişkilerin bir sonraki 600.yılına kadar yaşatılacağını ve Varşova’ya önemli bir estetik değer katacağını ifade etti. 

TİKA tarafından Varşova Metrosu Politechnica istasyonuna yerleştirilen ve toplam yüzey alanı 37,38 m² olan İznik Çini pano Polonyalılar tarafından da büyük bir beğeni ve ilgiyle karşılandı ve yerel medyada merak uyandırdı.

 

Sonraki Haber

TİKA ve İTÜ İşbirliğinde Bakü'de Gençlerin Eğitimi ve İstihdamına Yönelik Cisco Network Akademi Kuruldu

Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) işbirliğinde Azerbaycan Baküde gençlerin eğitimi ve istihdamının artırılması yönelik Cisco Network Akademi kuruldu. Bilişim sistemlerinin, sağlıktan bankacılığa, milli güvenlikten kamu yönetimine kadar pekçok alanda...