Haberler

11 Kasım 2013

Polonya'da Mesnevi'nin Lehçeye Tercümesi ve Yayımlanmasına İlişkin Protokol İmzalandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Türkiye’nin Varşova Büyükelçiliği işbirliğiyle Mesnevinin Lehçeye tercümesi ve yayımlanması projesine ilişkin protokol Varşova’da imzalandı.

“Osmanlı-Lehistan arasında Diplomatik İlişkilerin Tesisinin 600. Yılı Kutlamaları” hazırlıkları çerçevesinde TİKA ve Türkiye’nin Varşova Büyükelçiliği işbirliğiyle Mesnevi’nin Lehçeye tercümesi ve yayımlanması projesine ilişkin imzalar atıldı. Projeye ilişkin protokol TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Türkiye Polonya Büyükelçisi Yusuf Ziya Özcan ve tercümeyi yapacak Polonya Rumi Vakfı Başkanı Dr. Andrzej Saramowicz tarafından imzalandı. Protokol imza törenine Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı İbrahim Kalın ve Başbakanlık Dış İlişkiler Danışmanı Necati Bigalı da katıldı.

Söz konusu projede Mevlana’nın en önemli eseri olan Mesnevi’nin tercümesi Farsça orijinal metin temel alınarak 6 cilt halinde yayınlanacak. İlk cildi 2014 yılında yayınlanacak olan Mesnevi’nin Lehçesinin tercümesi Polonya Rumi Vakfı yönetiminde daha önce Ömer Hayyam, Baba Tahir, Ferîdüddîn-i Attâr ve Şeyh Sa’di Şirazi gibi ünlü şairlerin eserlerinin tercümesini yapan Polonya’nın en önemli Farsoloji ve Doğu Dilleri uzmanı akademisyenler tarafından yapılacak.

Proje ortağı Polonya Rumi Vakfı, 2007 UNESCO Dünya Mevlana ve Hoşgörü Yılı etkinliklerinin Polonya’daki işbirliği ortağı olması hasebiyle Mevlana konusunda Polonya’nın en önde gelen kuruluşudur. Projeyle, öncelikle “Osmanlı-Lehistan arasında Diplomatik İlişkilerin Tesisinin 600. Yılı Kutlamaları” kapsamında kalıcı bir eser bırakılmış olacak. Bunun yanında, İslam dininin barışçıl ve insancıl mesajını en sarih bir biçimde veren Mevlana’nın Mesnevi’si Lehçe’ye kazandırılmış olacak. Bu anlamda proje, son yıllarda Avrupa ve Batı toplumlarında yükselmeye başlayan ‘İslamofobi’ ile mücadeleye ve İslam karşıtı önyargıların ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalara büyük katkı sağlayacak.

Polonya Müftüsüyle Görüşme
Polonya temasları kapsamında TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam Polonya’daki Müslümanların resmi temsilcisi olan Polonya Müftüsü Tomasz Miskiewicz ile görüştü. Görüşmede 30 bini Tatar kökenli olmak üzere yaklaşık 40 bin civarında Müslümanın yaşadığı Polonya’da gerçekleştirilebilecek kültürel işbirlikleri ve ortak projeler üzerine görüş alışverişlerinde bulunuldu.

Sonraki Haber

Bosna Hersek'te 220 Öğrenciye Kışlık Giyim Yardımı

Türk İşbilriği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından, Bosna Hersek’te eğitime destek kapsamında, Mostar Yetim Gülümsemesi Derneği işbirliğinde, 220 öğrenciye kışlık mont ve bottan oluşan giyim yardımı yapıldı. TİKA ve Mostar Yetim Gülümesemesi Derneği işbirliğinde Bosna...