Haberler

11 Mart 2014

Priştine'de Tarihi Lokaç Çeşmesi'nin Restorasyon Çalışmaları Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı koordinatörlüğünde Kosova’nın başkenti Piriştine’de yürütülen tarihi Lokaç Çeşmesi’nin restorasyonu kapsamında ön hazırlık çalışmalarına başlandı.

TİKA, Kosova’da ecdat yadigârı eserlerin restorasyonuna yönelik gerçekleştirdiği projelerle kültür mirasına sahip çıkmaya devam ediyor. Kosova’nın başkenti Priştine’nin merkezi İbrahim Rugova Meydanı’nda bulunan Osmanlı döneminde Priştine’de yapılan Lokaç Camisi (Yunus Efendi Camisi) ve onun bir parçası olan Lokaç Çeşmesi 1953 yılında dönemin iktidarı tarafından yıktırılmıştı. Çeşme 2012 yılında şehir meydanı düzenleme çalışmaları sırasında yeniden ortaya çıktı. Caminin ise 16. Yüzyılın ortalarında inşa edildiği tahmin ediliyor.

Bu çerçevede ecdat yadigarı eserlerin yeninden kültür mirasına kazandırılmasına yönelik Kosova’da bir çok projeyi hayata geçiren TİKA, Tarihi Lokaç Çeşmesi’nin restorasyonuna yönelik çalışmaları başlattı. TİKA koordinasyonunda gerçekleştirilen Lokaç Çeşmesi’nin restorasyon çalışmaları kapsamında temizlik kazısı, ölçümler, kalıp çıkarılması gibi faaliyetleri içeren ön hazırlık çalışmaları hızla devam ediyor. Ön hazırlık çalışmalarının kısa sürede tamamlanarak restorasyon çalışmalarının başlatılması planlanıyor.

Tarihi Lokaç Çeşmesi Priştine’nin merkezinde araç trafiğine kapalı İbrahim Rugova Meydanı’nda bulunuyor. Bu çerçevede Priştine’nin en işlek yerinde bulunan tarihi çeşme TİKA’nın koordinesinde restore edilerek kültür mirasına yeniden kazandırılacak.
 

Sonraki Haber

Kosova Sağlık Bakanlığı Personeline Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde Kosova Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı personelinden toplam 40 kişiye 10 kişilik 4 grup şeklinde 2014 yılı içerisinde Türkiye’de eğitim ve araştırma hastanelerinde eğitim verilecek. TİKA, faaliyet...