Haberler

06 Temmuz 2012

Revaku'l-Etrak ve Sultan Mahmut Tekkesi TİKA Tarafından Restore Edilecek

Türkiye ve Mısır’ın ortak tarihi geçmişine ait eserlerin restorasyonu TİKA tarafından yapılacak.

Restorasyon çalışmaları doğrultusunda hazırlanan protokol, 25 Mart 2012 tarihinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve El-Ezher Şeyhliği arasında imzalandı. Protokole göre:

Ezher Camii ve Külliyesinin restorasyonu

Ebu Zeheb Camisinin restorasyonu

Hazreti Hüseyin Camiine teknik altyapı ve donanım yardımı

Sultan Mahmut Tekkesinin Restorasyonu

İmam-ı Şafii Türbesi ile Camisinin ihtiyaç duyulan bölümlerinin restore edilmesi

İskenderiye’de bulunan Çorbacı Camii ve İbrahim Tirbane Camiinin restorasyonuna katkı sağlanması

Nebi Danyal Makberesinin yeniden düzenlenmesi için gerekli tadilatın yapılması

Sorumluluğu hala El-Ezher Şeyhliği bünyesinde bulunan Türk Öğrenci Yurdu’nun Revaku’l-Etrak) onarım ve tadilatı

TİKA tarafından yapılacak.

Protokolün imzalanmasının ardından restorasyon çalışmaları ile ilgili görüşmeler ve çalışma ziyaretleri başladı. El-Ezher Şeyhi Danışmanı Mahmoud Abdel Gawad ve beraberindeki teknik heyet Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nı ziyaret etti. TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam tarafından kabul edilen Mısırlı yetkililer görüşmede, iki ülke arasında yapılacak işbirliği çalışmalarının geliştirilmesini dile getirdi.

TİKA Başkanı, restorasyonu yapılacak eserlerin Türkiye ve Mısır için önemli olduğunu, ortak geçmişe ait eserleri gelecek nesillere emanet etmek için yapılacak çalışmaların bundan sonra da devam edeceğini söyledi.
Görüşmenin ardından Mısırlı heyet, İstanbul’a gitti. Mısır Eski Eserler Bakanlığı, El-Ezher Şeyliği ve Vakıflar Bakanlığı yetkililerinden oluşan heyet İstanbul ve Konya’da ülkemiz tarafından restore edilen eserleri inceleyecek. Yetkililere Türkiye’nin restorasyon konusundaki bilgi ve tecrübeleri aktarılacak.

Restore edilecek eserler arasında bulunan Revaku’l Etrak ile Sultan Mahmut Tekkesi ise Mısır’da Osmanlı izlerini taşıyan iki tarihi yapı olarak dikkati çekiyor.

Sonraki Haber

Reşat Kadiç Bölge Okuluna TİKA'dan Destek

Bosna-Hersek Federal Cumhuriyeti Zenica- Doboj Kantonu dâhilinde yer alan Kakanj, Saraybosna ve Zenica şehirleri arasında yer alıyor. Reşat Kadiç Bölge İlköğretim Okulu Kakanj belediye merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta, Bırnjic kasabasında bulunuyor. Bölgede nüfusun tamamı...