Haberler

26 Şubat 2016

Romanya'daki 10. Ayında TİKA'ya Büyük Ödül

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Romanya’da açılan TİKA Bükreş Program ve Koordinasyon Ofisi Romanya’nın prestijli yayınlarından ve İngilizce yayın yapan gazetesi “Nine O'Clock” jürisi tarafından "Romanya’da Kültürel Yakınlaşmaya En Çok Hizmet Eden Uluslararası Kuruluş" seçildi. 

2015 yılının Nisan ayında Program Koordinasyon Ofisini resmi olarak açarak Romanya'daki faaliyetlerine başlayan TİKA, 2015 yılında gerçekleştirdiği projelerle Romanya’nın prestijli yayınlarından ve İngilizce yayın yapan yegâne gazetesi “Nine O'Clock” jürisi tarafından "Romanya’da Kültürel Yakınlaşmaya En Çok Hizmet Eden Uluslararası Kuruluş" seçildi. Ödül törenine Romanya Dışişleri Bakanı Sayın Lazar Comenascu ve Bükreş Büyükelçimiz Sayın Osman Koray Ertaş başta olmak üzere çok sayıda Büyükelçi ile diğer yetkililer katıldı.

Kuruluş çalışmalarını tamamlamasının hemen akabinde farklı sektörlerde projelere imza atan TİKA, eğitim, sağlık, spor, altyapı, bilim ve akademi alanlarındaki faaliyetleriyle Romanya'daki teknik desteğini çeşitlendirdi. "Her Okula Bir Türkçe Sınıfı" projesinin 2015 etabında Dobruca bölgesinde 10 okula tam teşekküllü birer Türkçe sınıfı kazandıran TİKA, bu sınıflarda toplam 2000 öğrencinin daha iyi şartlarda ders almasına imkan oluşturuyor. Bölgede bulunan iki çok fonksiyonel kreşte toplam 350 çocuğun daha iyi şartlarda eğitim alması sağlanırken, her iki anaokulunun bahçesine inşa edilen çocuk oyun alanları ve modern teçhizat vasıtasıyla çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimlerine katkı sağlamayı amaçlandı. Dünya çapında birçok atlet ve sporcu yetiştirmiş olan Romanya'nın Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Spor Araştırmaları Enstitüsünün "Sporcu Performansı Ölçüm ve Geliştirme Laboratuvarı”nın kurulumuna destek olan TİKA, Romanya Gençlik ve Spor eski Bakanı Sayın Gabriela Szabo’nun deyimiyle Romanya sporuna destek veren nadir kuruluşlardan biri oldu.

Dobruca bölgesindeki beş belediyenin Başkanlarını kurumsal işbirliği ve tecrübe değişimi programı çerçevesinde Türkiye'deki mevkidaşlarıyla buluşturan TİKA, kamu kuruluşları arasındaki etkileşimi artırarak iki ülkenin işbirliği kapasitesini genişletmeyi hedefledi. Akademik anlamda yayın desteğinde bulunan TİKA Bükreş Ofisi, ayrıca ülkenin önemli üniversitelerinden Köstence Ovidius Üniversitesinde Milli Şair Mehmet Akif'in ismini taşıyan bir Türk Dili, Kültürü ve Medeniyeti sınıfının tadilat ve donanımını gerçekleştirerek eğitim alanında verdiği desteklere bir yenisini daha eklemiş oldu. Bükreş'in en önemli yükseköğretim kurumlarından biri olan ve özellikle ekonomi alanındaki çalışmalarıyla öne çıkan Bükreş İktisadi Çalışmalar Akademisinin (ASE) Pazarlama bölümü için Romanya’da bir ilk olan "Pazarlama Araştırmaları Laboratuvarı" kurarak pazarlama alanındaki çalışmaların seviyesinin yükselmesine katkı sağladı.

TİKA, 2016 yılında da tüm sektörlerde Romanya makamlarıyla işbirliği içerisinde toplum yararına çalışmalarını sürdürecek olup, hastane ve sağlık ocağı renovasyonlarıyla sağlık sektörüne katkı sağlamayı öngörmekte, ayrıca tarihi eser restorasyonu, eğitim, kültürel ve sosyal projelerle toplumsal dayanışmanın güçlendirilmesi ile iki ülke arasında mevcut ilişkilere ivme kazandırmayı hedeflemektedir. 

Sonraki Haber

TİKA’dan Pakistan’da Temiz Su Temininde Sürdürülebilir Çözüm

Pakistan’ın Hayberpaktunkhva Eyaletinin Laki Marvat ilçesinin Ghazni Khel köyünde bin haneye su sağlayan atıl su kuyusu Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) sağladığı güneş enerji sitemi ile yeniden su pompalamaya başladı. TİKA, Pakistan’da faaliyetlerine...