Haberler

03 Ekim 2014

Romanya'da Düzenlenen 28. Uygulamalı İleri Laparoskopik Üroloji Kursuna Destek

Romanya'da Düzenlenen 28. Uygulamalı İleri Laparoskopik Üroloji Kursuna Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın destekleriyle konusunda uzman Türk Üroloji Uzmanları tarafından Romanya’nın Cluj şehrinde 28. Uygulamalı İleri Laparoskopik Üroloji Kursu gerçekleştirildi.

Faaliyet gösterdiği ülkelerde birçok alanda önemli projelere imza atan TİKA’nın destekleriyle, Kosova, Arnavutluk ve Azerbaycan‘dan toplam 11 Üroloji uzmanın katılımıyla Romanya’nın Cluj şehrinde 28. Uygulamalı İleri Laparoskopik Üroloji Kursu düzenlendi. Prof. Dr. Yaşar ÖZGÖK, Avrupa Üroloji Derneği (EAU) ve Avrupa Ürolojik Teknoloji grubu (ESUT) tarafından da onaylanarak tavsiye edilen söz konusu uluslararası kursun Onursal Başkanlığını yaptı.

Türkürolap (Türk Laparoskopi Eğitim ve Araştırma Gurubu) eğiticileri, yabancı meslektaşları ile birlikte toplam 30 kişiye İleri Laparoskopi eğitimi verdiler. Kurs dâhilinde kursiyerlere laparoskopik ürolojik ameliyatlar direk bağlantı ile seyrettirildi. İnteraktif katılımla açıklamalar yapılarak sorular yanıtlanıp ameliyat teknikleri tartışıldı.

Canlı ameliyatlara kursiyerler de katıldı ve birebir eğitim alma fırsatı buldular. Eğitimin 2. günü canlı hayvan modelinde kursiyerlere öğrendikleri teknikleri uzmanlar eşliği ve kılavuzluğunda tatbik etme fırsatı verildi. Kursun son günü ise katılımcılar Türk eğitimciler tarafından Avrupa Üroloji Derneği’nin E-BLUS temel Laparoskopi sınavına tabi tutuldular. Anılan kurs dâhilinde Romen Ürologların da eğitimine katkıda bulunulmuş oldu. Katılımcılar söz konusu kursun kendileri açısından önemine değinerek, kursun düzenlenmesine destek veren TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler.

Sonraki Haber

Moldova Cumhuriyeti Gümrük İdaresi Personeline Eğitim

Türkiye ile Moldova arasında imzalanan VII. Dönem KEK Protokolü çerçevesinde, Türkiye ile Moldova Gümrük İdaresi arasında yapılması öngörülen çeşitli konulardaki inceleme ve eğitim çalışmalarına yönelik olarak Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Gümrük ve...