Haberler

26 Ağustos 2017

Savaş Muhabirliği Eğitim Programı Sertifika Töreni TİKA'da Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Anadolu Ajansı (AA) ve Polis Akademisi Başkanlığı iş birliğinde yürütülen farklı ülkelerden 23 kursiyerin katıldığı savaş muhabirliği eğitim programı sertifika programı TİKA Konferans Salonunda yapıldı.

Ukrayna, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Gürcistan ve Irak'tan 23 kursiyer muhabirin katıldığı eğitimin sertifika töreni TİKA'da gerçekleşti. Törene, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Anadolu Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özkaya ve Polis Akademisi Başkan Yardımcısı Fatih İnal'ın yanı sıra bazı kurumlardan yetkililer katıldı.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, törende yaptığı konuşmada, eğitime katılan kursiyerlere özellikle teşekkür ederek, "Ben de eğer genç olsaydım böyle bir mesleği tercih etmekten hiç çekinmezdim ve savaş muhabirliği eğitimi almak için AA'nın kapısında beklerdim." dedi. Gençlerin ülkelerinde zorluklara maruz kalmamalarını dileyen Çam, "Gerçekten zor bir dönemin muhabirleri olacaksınız. Çünkü dünya gerçekten kaotik bir hale geliyor. Dünyanın bu gidişatına 'dur' denilecek olmazsa herhalde en kolay bulunacak işlerden biri de savaş muhabirliği olacak." ifadesini kullandı. Son yıllarda özellikle sosyal medyada yalan haberlerin, iftira haberlerinin dolaştığına, çeşitli ülkelerde konuşlanmış PKK, FETÖ ve DEAŞ gibi örgütlerin doğruları çarpıtarak bu zemine ortam hazırladığına dikkati çeken Çam, insanlığın öne çıktığı haberlerin yapılmasının en büyük arzuları olduğunu dile getirdi. Çam, ülkelerine geri dönecek savaş muhabirleri için "ayağınıza taş değmesin" temennisinde bulundu.

Anadolu Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özkaya da Türkiye'nin en eski kuruluşlarından biri olan AA'nın 13 dilde yayın yaptığını, yaklaşık 100 ülkede temsilciliklerinin bulunduğunu söyledi. Ajansın küreselleşme yolunda sağlam adımlarla ilerlediğini belirten Özkaya, Haber Akademisi aracılığıyla Polis Akademisi ve TİKA iş birliğiyle "11. Dönem Savaş Muhabirliği Eğitimi" verilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Özkaya, TİKA'nın yurt dışındaki seçkin ekibiyle bizi buluşturmuş olmasından büyük memnuniyet duyuyoruz." diye konuştu. Mustafa Özkaya, "Türkiye'nin, savaş haberciliği, savaş muhabirliği üzerinden dünyada savaşa karşı duyarlılığı en fazla duyurabilecek bir coğrafyanın merkezinde bulunduğunu düşünüyorum." dedi.

Polis Akademisi Başkan Yardımcısı Fatih İnal da "Keşke yeryüzünde savaşlar olmasa ve keşke biz de savaş muhabirliği eğitimi vermesek." dedi. Savaşın tüm zorlukları ve sıkıntılarına rağmen bütün dünyadaki insanların bilgi alma ve doğruyu öğrenme hakkına saygı göstermek gerektiğine işaret eden İnal, "Değerli gazeteci arkadaşlarımıza zor şartlarda hayatta kalmayı öğrettik ama kalemleri, yürekleri ve her şeyden önemlisi objektifleri kendi ellerinde." ifadesini kullandı. 

11. Dönem Savaş Muhabirliği Eğitimine katılan öğrenciler adına konuşan Svitlana Popova da Anadolu Ajansına ve eğitimin düzenlenmesine katkı sağlayan diğer kurumlara teşekkür ederek, çok verimli br eğitim aldıklarını söyledi.

Konuşmaların ardından tüm kursiyerlere, uluslararası geçerliliği olan başarı sertifikaları verildi.

Savaş Muhabirliği Eğitimi, savaş, afet ve olağanüstü hallerde görev yapacak operasyonel muhabirler yetiştirmek amacıyla, TİKA iş birliğinde, AA Haber Akademisi, Polis Akademisi Başkanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve AFAD tarafından verildi. Eğitimler, habercilikten kişisel güvenliğe, savaş hukukundan ilk yardıma, ileri sürüş tekniklerinden suda hayatta kalmaya, kimyasal ve biyolojik saldırılardan olağanüstü durumlarda medya yönetimine kadar 26 ayrı alanda gerçekleştirildi.

Sonraki Haber

TİKA Türkiye’den 13.000 km Uzakta, Şili’de Yaşayan Filistinlilere Ulaştı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Şili 1. Lig takımlarından Deportivo Palestino futbol kulübüne sportif malzeme desteğinde bulundu.  Şili'de çeşitli temaslarda bulunan TİKA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birol Çetin Başkanlığındaki TİKA heyeti, Şili’de Filistin...