Haberler

30 Aralık 2013

Sel Felaketi Sonrası TİKA'dan Gazze Belediyesi'ne Jeneratör Desteği

Gazze Belediyesi’nin çeşitli bölgelerinde temiz ve atık su pompalanmasında kullanılmak üzere Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından temin edilen 4 adet jenaratör yetkililere teslim edildi.

Alt yapısı geçtiğimiz yıllarda yaşanan saldırılar sırasında büyük ölçüde tahrip olan Gazze Şeridi’nde, Aralık ayı içerisinde yaşanan yoğun yağışlar su baskınlarına sebep oldu. Yetersiz altyapı sebebiyle sel felaketinin boyutları artmış ve binlerce Gazzeli mağdur ve yardıma muhtaç duruma gelmişti.

Yaşanan sel felaketi üzerine harekete geçen TİKA yetkilileri Gazze’ye yapılacak yardımlarla ilgili olarak Filistin Sosyal İşler Bakanlığı ve Gazze’deki Belediyelerle görüşmelerde bulundu. Yapılan görüşmeler sonrasında özellikle sel ve su baskınının yoğun olarak yaşandığı Gazze Belediyesi’nin çeşitli bölgelerinde temiz su ve atık su pompalanmasında kullanılan jeneratörlerin tahrip olduğu ve yenilerinin acil olarak temin edilmesi gerektiği tespit edildi.

Bu kapsamda TİKA tarafından 2 adet 250 KVA, 1 adet 500 KVA ve 1 adet 550 KVA’lık olmak üzere toplam 4 adet jeneratör temin edilerek yetkililere teslim edildi. Teslimatı yapılan jeneratörlerle taşkın sularının tahliyesi için büyük bir ihtiyaç giderildi. Böylece yaşanan sel baskını felaketinin olumsuz etkilerinin en kısa sürede giderilmesi ve yaşanabilecek daha büyük olumsuzlukların önüne geçilmesi sağlandı.

Jenaratörlerin teslimi sırasında açıklamada bulunan Gazze Belediye Başkanı Refik Mekki acil zamanda yapılan bu büyük yardım için Türkiye’ye teşekkürlerini iletti. Gazze Belediye Başkanı Mekki, TİKA’nın vermiş olduğu destekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. TİKA Filistin Koordinatörü Kürşad Mahmat ise Gazze halkına geçmiş olsun dileklerinde bulunarak desteklerin süreceğini ifade etti.

Sonraki Haber

Makedonya'da 21 Aralık Türkçe Eğitim Günü Kutlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı desteğiyle Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği organizasyonunda 21 Aralık Türkçe Eğitim Günü Makedonya’nın başkenti Üsküp’te düzenlenen törenle kutlandı. 21 Aralık Türkçe Eğitim Günü, 2007 tarihi itibariyle Makedonya Cumhuriyeti...