Haberler

09 Aralık 2016

Senegal’de Görme Engellilere Tavukçuluk Projesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Senegal’in başkenti Dakar’a 80 km uzaklıkta, Khombol ilçesinde yaşayan görme engelliler tarafından kurulan “Senegal Engellileri Birlik Derneği”ne kümes inşa edilip, 1000 adet civciv, malzeme ve ekipman desteğinde bulunuldu.

TİKA, Senegal’de engellilere destek faaliyetlerine hızla devam ediyor. Senegal’in başkenti Dakar’a 80 km uzaklıkta, Khombol ilçesinde yaşayan ve görme engelliler tarafından kurulan “Senegal Engellileri Birlik Derneği”ne TİKA tarafından bir kümes inşa edilip,  1000 adet civciv, yem, tavukçuluk için gerekli olan malzeme ve ekipman ile ilaç temin edilerek düzenlenen törenle teslim edildi.

TİKA tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında, kendi imkânları ile kimseye muhtaç olmadan geçimlerini sağlamak isteyen görme engellilere bu fırsat verilmiş olup, ailelerinin ve aralarında veterinerlerin de bulunduğu gönüllülerin desteğiyle projenin uzun yıllar devam etmesi öngörülüyor.

Bugüne kadar birçok yere müracaat edip, maalesef herhangi bir sonuç alamayan engelliler, TİKA’nın söz konusu projelerine destek vermesinden dolayı büyük bir mutluluk duyduklarını ifade ettiler.

Projenin sürekliliğinin sağlanması ve başarılı olması halinde tüm Senegal için bir örnek teşkil edeceği ve bu anlamda projelerin daha fazla destek göreceği değerlendiriliyor.  Temelde, tavuk yetiştirip satarak görme engelliler için gelir elde etmeyi hedefleyen proje kapsamında, dernek üyelerine zaman içerisinde belirli kotalarla tavuk dağıtılarak, onlarında kendi imkânları çerçevesinde ve evlerinde bu üretime katkı sağlamaları, böylece projenin büyütülmesi ve geliştirilmesi amaçlanıyor.

TİKA tarafından engellilere verilen destek gün be gün artmaktadır ve görme engelliler için yapılan tavukçuluk projesi ise ülkede oldukça yaygın olan dilencilik faaliyetinin ne derece yanlış bir olgu olduğu “dilenmenin bir kader olmadığı” mesajını topluma vermek açısından oldukça önemli ve değerli bir örnek teşkil ediyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Meksiko City’de Engelli İstihdamına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Meksiko City’de Yaşayan 200 engelliye almış oldukları mesleki eğitimler kapsamında uygulamalarına yardımcı olacak ekipman desteğinde bulunuldu. Meksika Ulusal İstatistik ve Coğrafya Enstitüsü (INEGI) resmi verilerine göre Meksika...