Haberler

19 Eylül 2016

Senegal’de Kamuya Ait Arazide Kurulu Sebze Bahçelerine Tarım Ekipmanı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Projet d’Appui a la Petite Irrigation (PAPIL) işbirliğinde hazırlanan “Kolda’da Çiftlik Kurulumu” projesi kapsamında Senegal'in Kazamans Bölgesi'nde Kolda ili kırsalında yer alan beş adet kamuya ait arazide kurulu sebze bahçesinin iyileştirilerek, tarımsal faaliyete hazır hale getirilmesi amacıyla tarım aleti desteğinde bulunuldu. 

Afrika'da modern tarım yöntemlerinin nüfusun büyük bölümü tarafından bilinmemesi ya da ekonomik imkânsızlıklar sebebiyle yoğun tarım yapılamadığı için tarımsal üretim kırsal kesimde, köylerde aile tipi üretim modeli şeklinde geleneksel yöntemlerle icra ediliyor.

Bu kapsamda, Senegal hükümetinin uygulamakta olduğu "Yükselen Senegal Planı" kapsamında, tarım sektörünün sübvanse edilmesi önemli bir yer tutuyor. PAPIL (Projet d’Appui a la Petite Irrigation)  Küçük Sulamaya Destek Projesi, Senegal'de tarımsal faaliyetlerin geliştirilmesi amacıyla, 2005 yılından bu yana faaliyet gösteriyor.

Bu kapsamda, TİKA-PAPIL işbirliği çerçevesinde hazırlanan “Kolda’da Çiftlik Kurulumu” projesinin ilk ayağında, Senegal'in Kazamans Bölgesi'nde Kolda ili kırsalında yer alan beş adet kamuya ait arazide kurulu sebze bahçesinin iyileştirilerek, tarımsal faaliyete hazır hale getirilmesi amacıyla sulama aleti, tırmık, sebze tohumları, fideler vb. tarım malzemeleri temin edilip,  PAPIL’e teslim edildi. Projenin ikinci ayağında ise, su kuyuları ve havzaları inşa edilmesi planlanıyor. Proje sayesinde bölgede ciddi bir tarımsal kalkınma hedeflenirken, doğrudan 368 kadının da tarımsal faaliyetlerde bulunarak bölge ekonomisinin bir parçası olması bekleniyor.

Sonraki Haber

TİKA Kurban Bayramında Pakistan’da İhtiyaç Sahiplerinin Yüzünü Güldürdü

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Pakistan’da farklı bölgelerinde tespit edilen ihtiyaç sahibi, yetim, dul ve kimsesizlerden oluşan 1000 aileye gıda yardımı yapılarak, yetim çocuklara hediyeler dağıtıldı. TİKA, Pakistan ’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini...