Haberler

12 Haziran 2015

Senegal’de Sağlık ve Veterinerlik Taramaları Gerçekleştirildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Senegal’de Orta Afrika Yüksek Eğitimin Desteklenmesi Derneği (CACSUP) adlı sivil toplum kuruluşu işbirliğinde Senegal’in güneydoğu bölgesi Kédougou İli Salémata İlçesi’nde sağlık ve veterinerlik taramaları gerçekleştirildi.

TİKA, Senegal’de gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda özellikle sağlık alanında önemli projelere imza atan TİKA tarafından Senegal’de Orta Afrika Yüksek Eğitimin Desteklenmesi Derneği (CACSUP) adlı sivil toplum kuruluşu işbirliğinde Senegal’in güneydoğu bölgesi Kédougou İli Salémata İlçesi’nde sağlık ve veterinerlik taramaları gerçekleştirildi.

Proje kapsamında TİKA tarafından sağlık ve veterinerlik taramalarında kullanılan ilaç ve tıbbi malzemeler TİKA tarafından temin edildi. Sağlık taraması öncesi TİKA Senegal Koordinatörü Kutluhan Yücel tarafından Kedigou Valisi ziyaret edildi. Başta Sélamata Kaymakamı ve Belediye Başkanı olmak üzere bütün yerel idari ve teknik kurumların temsilcilerinin katıldığı etkinlik resmi törenle başladı. Törende Türkiye’nin Senegal’de yaptığı projelere, Türkiye-Senegal dostluğuna ve iki ülke ilişkilerinin günden güne geliştiğine vurgu yapıldı.

Sağlık ve veterinerlik kampanyası kapsamında yaklaşık 3500 nüfuslu Sélamata İlçesi’nde iki günde, 1009 vatandaş ve 759 hayvan muayene edilerek tedaviye yönlendirildi. Sözkonusu projenin Kédougou İli Salémata İlçesi’nde gerçekleştirilmesi, yerleşim yerinin Senegal’in en uzak ve en az gelişmiş bölgesi olmasının yanısıra, özellikle Ebola Virüsü Salgını’nın yaygın olduğu Gine Cumhuriyeti’ne komşu olması nedeniyle önem taşıyor.

Proje kapsamında bölgenin bütün nüfusuna yönelik olarak hizmet verildi. Bölgenin çoğunluğunu oluşturan Müslüman Pular Halk Topluluğu ile azınlık konumundaki Hıristiyan ve Animist Bassari Halk Topluluğu arasındaki anlaşmazlıkların giderilmesine katkı sağlayan bir unsur teşkil edildi.  Daha önce sağlık alanında, TİKA ve CACSUP Derneği işbirliğinde 2009 yılında Senegal’in Touba Peykuk Şehri’nde cüzzamlıların tedavisine ilişkin bir kampanya ve 2014 yılında Senegal’in Casamance Bölgesi Kolda Şehri’nde sağlık ve veterinerlik taramaları düzenlendi. Bu çerçevede Selamata’daki etkinlik aynı doğrultudaki üçüncü adımı teşkil etti.

TİKA Program Koordinasyon Ofisi’nin 2007 yılından buyana başta sağlık alanı olmak üzere, bütün sektörlerde Senegal ile işbirliğini güçlendirmeye devam ediyor.  

Sonraki Haber

Türkmenistan’da Uluslararası Gazetecilik Fakültesine TV Eğitim Stüdyosu Kuruldu

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü ile devam eden işbirliği kapsamında Uluslararası Gazetecilik Fakültesinde Televizyonculuk eğitimi alan öğrenciler için Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından TV Stüdyosu kuruldu. TİKA, Türkmenistan’da gerçekleştirdiği projelere...