Haberler

28 Aralık 2015

Senegalli Marangoz Ustalarına Mobilyacılık Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Senegal Thies Meslek Odası işbirliğinde Senegal Thies Meslek Odası üyesi 10 kişiden oluşan marangoz ustalarına Mobilyacılık Eğitimi düzenlendi.

TİKA, Senegal’de gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Senegal’de farklı sektörlerde önemli projelere imza atan TİKA tarafından Senegal Thies Meslek Odası işbirliğinde Senegal Thies Meslek Odası üyesi 10 kişiden oluşan marangoz ustalarına Mobilyacılık Eğitimi düzenlendi.

Eğitim programı kapsamında, TİKA'nın davetlisi olarak Türkiye'den Senegal'e gelen T.C Milli Eğitim Bakanlığı'nda görevli mobilyacılık alanında uzman iki teknik öğretmenin yönetiminde, yedi gün boyunca Thies Meslek Odası'na üye 10 Senegalli marangoz ustasına hem teorik hem de pratik eğitim verildi. Eğitim sonunda katılımcılar, somut olarak bir adet ofis masası ve iki adet ofis sehpası üretimi yaptılar.

Meslek eğitimi programının son günü seminere katılan 10 katılımcıya sertifikalarını vermek üzere Thies Meslek Odası’nda sertifika töreni düzenlendi. Törene, Thies Şehri Vali Yardımcı Mbassa Sene, Thies Meslek Odası Başkanı Amadou Mohtar Seye ve TİKA Dakar Program Koordinötörü Kutluhan Yücel katılımcılara sertifikalarını dağıttılar.

Törende konuşma yapan TİKA Dakar Koordinatörü Yücel, meslek eğitim programını düzenlemekten duydukları memnuniyeti dile getirdi. Ayrıca Thies Meslek Odası'na TİKA tarafından verilen desteğin sadece bu eğitim programıyla sınırlı olmadığını ifade eden TİKA Dakar Koordinatörü Yücel, 2009 yılında TİKA Dakar PKO aracılığıyla, meslek odasının idari binasının tadilatının ve donanımının yapıldığını kaydetti. TİKA Dakar Koordinatörü Yücel, 2014 yılında söz konusu mesleki eğitim programının düzenlendiği marangoz atölyesinin tadilat desteğinde bulunulduğunu, atölyeye yeni malzeme ve atölye içerisinde mevcut iş makinelerine onarımının yapılarak faaliyete hazır hale getirildiğini ifade etti.  TİKA Dakar Koordinatörü Yücel, ayrıca 2014 yılında, Thies Meslek Odası'nın dericilik bölümünün üyesi olan dericilik ustalarına Türkiye’de TİKA’nın katkıları ile eğitim programı düzenlendiğini söyleyerek konuşmasını tamamladı.

Kurulduğu 2007 yılından bugüne TİKA, Senegal'de mesleki eğitim projeleri gerçekleştirmeye devam ediyor. TİKA’nın bu alanda yapmış olduğu projeler 2016 yılında hem Senegal'de hem de Batı Afrika’da artırılmaya devam edecek.

Senegal Thies Meslek Odası Başkanı Seye ise Türkiye'den Senegal'e Thies Meslek Odası bünyesindeki ahşap doğramacılığı atölyesinde on ustaya verilen eğitimin çok faydalı olduğunu ve bunun için başta TİKA olmak üzere, Türkiye'den gelen teknik öğretmenlere müteşekkir olduklarını ifade etti. TİKA'nın yıllardan beri Thies Meslek Odası'yla işbirliğini sürdüğüne değinen Senegal Thies Meslek Odası Başkanı Seye, gelecekte de aynı çeşit eğitim programları başta olmak üzere daha başka alanlarda da bu işbirliğini sürdürmek istediklerini belirtti.     

TİKA'nın desteğiyle yapılan bu kısa süreli meslek eğitim programının yedi gün sürmesine rağmen formasyona katılan ustalara bir yılda öğrenebilecekleri faydayı sağladığını belirten Senegal Thies Meslek Odası Başkanı Seye, TİKA'nın desteğiyle gerçekleştirilen mesleki eğitim projelerinin Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall'in Senegal'in kalkınma programına uygun olduğunu kaydetti.              

Thies Vali Yardımcısı Mbassa Sene de, TİKA’nın desteğiyle düzenlenen eğitim programının önemine değinerek desteklerinden dolayı Türkiye ve TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

Özbekistan’da 2015 Yılı Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projeleri Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve T.C. Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen Uluslararası Polis Eğitim İşbirliği Projesi kapsamında 2015 yılı Özbekistan Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projeleri tamamlandı. TİKA ve T.C. Emniyet Genel Müdürlüğü...