Haberler

14 Mart 2018

Şili’de As Salam Cami’ne Tadilat ve Donanım Desteği

Şili’nin başkenti Santiago’da bulunan ve ülkede yaşayan Müslüman azınlığın en büyük ibadethanesi olan As-Salam Camii’nin tadilat ve donanımı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından tamamlandı.

Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın 2016 yılında Şili seyahati sırasında ziyaret ettiği ve bölge Müslümanları ile buluştuğu As-Salam Camii’nin dış cephe boyası, çatı değişimi, abdesthane ve yemekhanesinin yenilenmesi gibi tadilat işleri TİKA tarafından gerçekleştirildi.

TİKA tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında camiye güvenlik sistemi kurulumu ve kadınlar bölümünün donanımının yenilemesi gibi desteklerde de bulunuldu. Türkiye Cumhuriyeti Santiago Büyükelçisi Gülin Dinç, TİKA Doğu ve Güney Asya, Pasifik ve Latin Amerika Daire Başkanı Dr. Rahman Nurdun ve beraberindeki TİKA heyeti, Müslüman Cemiyeti Başkanı Kemal Sufan ile şehirde yaşayan Müslümanların katılımı ile As-Salam Camisi ziyaret edildi. Büyükelçi Dinç, Şili’de yaşayan Müslümanlara desteğin her zaman süreceğini dile getirdi.

TİKA Doğu ve Güney Asya, Pasifik ve Latin Amerika Daire Başkanı Dr. Nurdun ise, Cumhurbaşkanımızın talimatları ile harekete geçilerek TİKA tarafından gerçekleştirilen tadilat ve donanım projesinin ülkede yaşayan tüm Müslümanlara bir armağan olduğunu belirterek böyle bir vesile ile Şili’de bulunuyor olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. Cami yönetimi ve Şili Müslüman toplumu adına söz alan Sufan ise, Türkiye’nin dünyanın her yerinde yaşayan Müslümanlara umut olduğunu söyleyerek katkılarından dolayı Türkiye halkına teşekkürlerini sundu. Heyet, yapılan konuşmaların ardından tadilat hakkında ayrıntılı bilgi aldı, ardından verilen bir yemekle Şili’deki Müslüman halk ile tekrar bir araya geldi. As-Salam Camii Şili’nin Başkenti Santiago’da bulunan en büyük Müslüman ibadet merkezi olmanın yanı sıra sahip olduğu sivil toplum kuruluşu niteliği ile bölgede bulunan Müslüman halkın ibadet haricinde de birleşip bütünleşmesine yardımcı olan bir çatı kuruluş olarak hizmet veriyor.

Sonraki Haber

Bangladeşli Çocuklara Terapi Merkezi Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bangladeş’te Institute of Child Health and Shishu Sasthyo Foundation Hospital terapi merkezi kuruldu. Bangladeş’te 1938 yılında “pediatrinin babası” olarak tanınan Dr. M R. Khan tarafından kurulan ve...