Haberler

12 Ekim 2015

Sırbistan’da 30 Aileye Sera ve Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Sırbistan'ın güneybatısında yer alan Tutin Belediyesi bünyesinde kırsal kesimde yaşayan ve tarımdan geçimini sağlayan 30 aileye sera ve ekipman dağıtımı yapıldı.

Tarım ekonomisinin geliştirilmesine yönelik önemli çalışmalara imza atan TİKA, kuruluşundan bu yana Sırbistan ekonomisinde önemli bir yeri olan tarım sektöründe yapılan projelere bir yenisini daha ekledi.

TİKA’nın tarıma dayalı ülke ekonomisinin geliştirilmesi ve Sırbistan ekonomisi ve sosyal kalkınmasına katkı sağlanmasına  yönelik çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda TİKA Belgrad Program Koordinatörlüğü tarafından Sırbistan’ın güneybatısında yaşayan toplam 30 aileye verimi yüksek sebze ve meyvelerin yıl boyunca ekiminin sağlanması için gerekli seracılık ekipmanları (sera konstrüksiyonu, sera örtüsü ve damlama sulama sistemi) desteği sağlandı.

Sırbistan'ın güneybatısında yer alan Sancak bölgesi belediyelerinden olan, 741 km²’lik yüzölçümü ve 31.155 nüfusu ile Sırbistan’ın az gelişmiş belediyelerinden biri olan Tutin Belediyesi nüfusunun geneli özellikle hayvancılık ve tarım (başta tahıl üretimi olmak üzere) alanlarına yoğunlaşmış durumda. Doğal iklimi, meyvecilik ve sebzecilik için ideal olan bölgede %53 hektarlık tarım arazisi bulunuyor.

Diğer taraftan kırsal alanda yaşamını sürdüren hane halkı bütçe gelirlerinin az olması nedeniyle tarımsal ekipman ihtiyacının duyulduğu bölgede, tarımsal faaliyetler için geliştirilen ekipmanların üreticiler tarafından kullanımını sağlayarak; daha kaliteli üretimin  yanı sıra zor şartlarda bedenen çalışan çiftçilerin işlerini kolaylaştırmak amacıyla TİKA tarafından destek sağlandı.

Söz konusu proje kapsamında kırsal alanlarda sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etmek amacıyla aile işletmelerinin doğrudan gelir elde edebilme imkanlarının sağlanması ve bölgenin üretim ve gelir seviyelerinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

Bu çerçevede Tutin’de düzenlenen sera dağıtım töreninde konuşan TİKA Belgrad Koordinatör Yardımcısı Mehmet Akif Şekerci, Sırbistan genelinde TİKA tarafından yürütülen proje ve faaliyetler hakkında bilgi vererek ekonomide tarımın sağlıklı bir yapıya kavuşturulmasına yönelik olarak doğal zenginlik ve avantajlar olsa da sektörü geliştirecek yetişmiş insan gücü ve altyapı olmadığı takdirde geride kalınacağını belirterek, sürdürülebilir kırsal kalkınma için TİKA’nın desteklerine devam edeceğini kaydetti.

Tutin Belediyesi yetkilileri ise, çiftçilere sera ve damlama sulama sistemi desteğinden duydukları memnuniyeti dile getirerek, yapılan yardımların özellikle kırsal alandaki bölge halkına yönelik etkisi ile bahse konu ihtiyaç sahibi ailelerin refah seviyesinin iyileştirilmesine yönelik doğrudan katkı sağlamasının önemine değindiler.

Kırsal alanda tarımsal üretim faaliyetlerinin geliştirilmesi çerçevesinde başlatılan Az Gelişmiş Bölgelere Sera Desteği Projesi bu yıl içerisinde Ljubovia, Nova Varoş’tan sonra Tutin belediyelerinde de sera teslimi gerçekleştirildi. Önümüzdeki dönemde benzer şekilde Bujanovats ta da Sera ve ekipman dağıtımı gerçekleştirilecek.

Sonraki Haber

GAP Tecrübesi Kolombiya’ya Yansıyacak

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) daveti ile ikili işbirliği projeleri geliştirmek ve Türkiye’nin tarım ile turizm alanındaki tecrübelerinden yararlanmak amacıyla Türkiye’de ziyaretlerde bulunan Kolombiya İşbirliği Ajansı (APC) Başkanı Alejandro Gamboa Castilla ve beraberindeki...