Haberler

19 Ocak 2018

Sırbistan’da Ahududu Üretiminin Geliştirilmesine TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Belediyeler Arası Tarım Sendikası (MOUPU) ile Novi Pazar Tarımsal Danışmanlık ve Uzmanlık Hizmetleri Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirilen proje ile Novi Pazar’da hayatını tarımsal faaliyetler ile sürdüren 46 çiftçiye 73.600 ahududu fidanı temin edildi.

Balkanlar ve Doğu Avrupa Ülkeleri Gıda ve Yaşam Güvenliği Destekleme Programı kapsamında Sırbistan’da ahududu üretiminin geliştirilmesi için çalışmalar devam ediyor. TİKA ve Belediyeler Arası Tarım Sendikası (MOUPU) ile Novi Pazar Tarımsal Danışmanlık ve Uzmanlık Hizmetleri Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirilen proje ile Novi Pazar’da hayatını tarımsal faaliyetler ile sürdüren 46 çiftçiye 73.600 ahududu fidanı temin edilerek, aile işletmelerinin Sırbistan’da gelir getirisi yüksek olan ahududu üretimine katılmaları sağlandı. Ayrıca, MOUPU’ya bağlı 14 tarım birliğinin kullanımına sunulmak üzere 15 çapa makinesi ile 11 sulama sistemi de temin edilerek, toprağın işlenmesi ve fidanların yetiştirilmesi sırasında çiftçilerin yaşadığı emek ve zaman kaybının önüne geçilmesi için destek verildi.

TİKA tarafından temin edilen fidanlar, çapa makineleri ve sulama sistemleri Novi Pazar’da düzenlenen program ile faydalanıcılara dağıtıldı. Dağıtım töreninde konuşan MOUPU Başkanı İsmet Saytariç, TİKA tarafından 2015 yılı içinde gerçekleştirilen 90.000 fidan temini ile başlatılan projenin ilk ürünlerini bu yıl verdiğini, elde edilen 30 ton ahududunun satışını başarılı şekilde gerçekleştirdiklerini söyledi. Saytariç, bu başarının dağıtımı yapılan yeni fidanlar ve yeni çiftçi aileleri ile birlik ve beraberlik içerisinde arttırılacağını belirterek, verilen destekler için TİKA’ya teşekkürlerini sundu.

Novi Pazar Tarımsal Danışmanlık ve Uzmanlık Hizmetleri Başkanı ve aynı zamanda Novi Pazar Belediye Başkan Yardımcısı olan Nihad Hasanoviç, 2015 yılında başlatılan projenin devam ettirilmesinden büyük memnuniyet duyduklarını ve tüm tarafların büyük emek ve çaba harcadıkları projenin bu sebeple başarıya ulaştığını belirtti. TİKA’nın eğitim ve sağlık sektörlerinde olduğu gibi tarım alanında da bölgede çok sayıda proje yaptığını dile getiren Hasanoviç, geçtiğimiz sene başlatılan arıcılık projesini de hatırlatarak, ziyaretleri sırasında Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, proje kapsamında elde edilen ballardan hediye edildiğini vurguladı.

Dağıtım programına katılan TİKA Belgrad Program Koordinatörü Mehmet Bayrak ise yaptığı konuşmada, projenin hem çiftçi ailelerin gelir seviyelerinin arttırılmasına, hem de Novi Pazar’da sınırlı olarak yapılan ahududu üretiminin geliştirilerek bölgesel üretim miktarının arttırılmasına katkı sağlayacağını belirtti.

Ahududu Üretiminin Geliştirilmesi Hem Aile Ekonomilerine Hem De Bölgesel Üretimin Artmasına Katkı Sağlayacak

Toprak analizleri yapılarak arazisinin ahududu üretimi için uygun ve yeterli büyüklüğe sahip olduğu tespit edilen 46 çiftçi ailesi için verilen fidanlarla birlikte, hem aile işletmelerinin gelirlerinin arttırılması, hem de üretimde çeşitlilik sağlanarak kırsal alanda yaşayan küçük aile işletmelerinin ticari faaliyetlerinin geliştirilmesi hedefleniyor.

2015 yılında Novi Pazar’ın 44 köyünden 56 aileye 90.000 fidan verilerek başlatılan proje kapsamındaki çiftçiler bu yıl içinde 30 ton ürün elde ederek, ürünlerinin satışından aile ekonomilerine katkı sağladılar. Bu yıl verilen yeni fidanlar ile sonraki yıllarda bölgede yapılan ahududu üretiminin artması ve ahududu üretiminin yaygınlaştırılması sağlanacak.

Ayrıca, MOUPU ve Novi Pazar Tarımsal Danışmanlık ve Uzmanlık Hizmetleri Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilen proje kapsamında hem projeden bugüne kadar faydalanan çiftçiler hem de yeni dağıtım kapsamında fidan desteği alan çiftçiler için eğitimler düzenlenerek, üretimde sürekliliğin ve verimliliğin arttırılması sağlanıyor.

Sırbistan’da meyve üretiminin desteklenmesi kapsamında TİKA bugüne kadar 6 farklı belediyeden yaklaşık 400 aileye ayva, erik, vişne ve ahududu gibi farklı çeşitlerde toplam 315.000 fidan dağıtımı gerçekleştirdi.

Sonraki Haber

TİKA’nın Kosova Tarımsal Kalkınma Programı Amacına Ulaştı

Tarımsal Kalkınma Programı kapsamında Kosova’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından hayata geçirilen projeler amacına ulaştı. TİKA, Kosova’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Geçtiğimiz Nisan ayında Tarımsal Kalkınma Programı kapsamında Kosova’nın güneyinde...