Haberler

03 Ekim 2015

Sırbistan’da İlk Çocuk Bayram Festivali TİKA Desteğiyle Düzenlendi

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da Sırbistan İslam Birliği organizasyonunda Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteğiyle Sırbistan’da ilk Çocuk Bayram Festivali düzenlendi. 

Sırbistan İslam Birliği organizasyonunda TİKA desteği ile gerçekleştirilen festival, farklı din ve kültürlere mensup çocukları bir araya getirdi. Kurban Bayramı vesilesiyle Belgrad’da gerçekleştirilen etkinlik kapsamında Boşnak çocuk grupları ilahi dinletisi ile bölgenin Bayram kültürünü tanıtıcı küçük bir piyes sergilerken, Sırp çocuk grubu ise bale gösterisi gerçekleştirdi.

Aynı coğrafyada yaşayan farklı kültürlerin birbirini tanımasını sağlayan etkinlik çerçevesinde Bayramın birleştirici ve bütünleştirici rolüne vurgu yapıldı. Festivale katılan çocuklara Sırbistan Kraliyet ailesinden Prens Aleksandar Karađorđević ile Prenses Katarina tarafından hediyeler dağıtılırken, katılımcılara bayram geleneklerine uygun şekilde ikramda bulunuldu. Program kapsamında Bosna Hersek’in en iyi çocuk  şarkıcısı Neyra Brka yöresel parçalarını seslendirdi.

Farklı dini cemaatlerin temsilcilerinin de katıldığı organizasyonda, T.C. Büyükelçisi M. Kemal Bozay hükümet temsilcileri, farklı ülkelerin Büyükelçileri ile birlikte Sırbistan Prensi ve Prensesi de yer aldı. Sırbistan basınında geniş yer bulan program çerçevesinde yapılan konuşmalarda farklı kültürler arasındaki hoşgörü ile birlik ve beraberliğe vurgu yapılırken, verilen destekten ötürü TİKA’ya teşekkür plaketi sunuldu.

Sonraki Haber

Uganda’da Barış Çalışmaları Merkezi’ne Ekipman Desteği

Uganda Makerere Üniversitesi Din ve Barış Çalışmaları Bölümündeki Barış Çalışmaları Merkezi’nin bilişim altyapısının geliştirilmesi kapsamında ihtiyaç duyulan bilişim ekipmanları ve mobilyalar Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından temin edilerek düzenlenen törenle yetkililere teslim...