Haberler

22 Eylül 2015

Sırbistan’da Sel ve Heyelandan Zarar Gören 20 Aileye Sera Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Batı Sırbistan’da sel ve heyelan nedeniyle zarar gören ve tarımdan geçimini sağlayan 20 aileye sera ve ekipman dağıtımı yapıldı.

TİKA’nın Sırbistan’da tarım sektörünün geliştirilmesi ve desteklenmesine yönelik çalışmaları devam ediyor. Bu çerçevede TİKA Belgrad Program Koordinatörlüğü tarafından Sırbistan’ın batısında yaşayan toplam 20 aileye verimi yüksek sebze ve meyvelerin yıl boyunca ekiminin sağlanması için gerekli seracılık ekipmanları (sera konstrüksiyonu, sera örtüsü ve damlama sulama sistemi) desteği sağlandı.

Bosna Hersek sınırında bulunan, 356 km²’lik yüzölçümü ve 15.000 nüfusu ile Sırbistan’ın az gelişmiş belediyelerinden biri olan Ljubovija Belediyesi nüfusunun geneli tarımla uğraşıyor. (meyvecilik, buğdaycıldık, hayvancılık) Doğal iklimi, meyvecilik ve sebzecilik için ideal olan bölgede geçtiğimiz yıllarda çok sayıda ve şiddetli doğal afetler meydana gelmiş ve bu durum ekim alanlarının tahribatına yol açmıştı.

Söz konusu proje kapsamında bölgede meydana gelen  sel afeti nedeniyle etkilenen ekim alanlarının yeniden oluşturulması ile bölgenin üretim ve gelir seviyelerinin geliştirilmesi amaçlanıyor. Sera üretiminin en hızlı tarım üretim aracı olması nedeniyle hem kısa süre içerisinde ürün elde edilebilecek hem de ilgili ürünler kısa süre içerisinde piyasaya sürülebilecek.

Bu çerçevede Ljubovija’da düzenlenen sera dağıtım töreninde konuşan TİKA Belgrad Koordinatör Yardımcısı Mehmet Akif Şekerci, Sırbistan genelinde TİKA tarafından yürütülen proje ve faaliyetler ile doğal afet nedeniyle zarar gören ve kırsal alanda yaşayan halka desteklerinin devam edeceğini kaydetti. Bu kapsamda hane gelirlerinin artırılarak geleneksel yöntemlere alternatif gelir getirici tarım faaliyetlerinin hedeflendiğini ifade eden TİKA Belgrad Koordinatör Yardımcısı Şekerci, bu gibi projelerde yer almaktan duyulan memnuniyeti dile getirdi.  

Ljubovija Belediyesi yetkilileri ise, çiftçilere sera ve damlama sulama sistemi desteğinden duydukları memnuniyeti dile getirerek, yapılan yardımların bölge halkına yönelik etkisi ile sel ve heyelan nedeniyle ekim alanları zarar gören ailelerin ekonomisine doğrudan katkı sağlamasının önemine değindiler.

Kırsal alanda tarımsal üretim faaliyetlerinin geliştirilmesi çerçevesinde başlatılan Az Gelişmiş Bölgelere Sera Desteği Projesi bu yıl içerisinde devam edecek olup, önümüzdeki dönemde benzer şekilde Tutin, Nova Varoş ve Boyanovats belediyelerinde de sera teslimi gerçekleştirilecek.

Sonraki Haber

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Bakü Atatürk Lisesine Tadilat ve Donanım Desteği

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’na (TDAV) bağlı olarak Azerbaycan’da faaliyet gösteren Türk Dünyası - Bakü Atatürk Lisesi’nin muasır koşullarda faaliyet göstermesini sağlamak amacıyla, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından lise binasına tadilat ve donanım...