Haberler

14 Mayıs 2013

Sırbistan Devlet Başkanı Tomislav Nikoliç, TİKA Heyetini Makamına Davet Etti

Sırbistan Devlet Başkanı Tomislav Nikoliç, Sırbistan genelinde gerçekleştirdiği faaliyetler ile ilgili Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’na teşekkür etmek amacıyla Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Belgrad Program Koordinatörlüğü heyetini makamına davet etti.

Sırbistan Devlet Başkanı Nikoliç ziyarette yaptığı konuşmada, TİKA Belgrad Koordinatörlüğünün kurulmasından bu yana gerçekleştirilen faaliyetleri yakından takip ettiklerini ve projelerin tüm ülke geneline yayılmasından memnuniyet duyduklarını ifade ederek TİKA’ya teşekkür etti.

TİKA Belgrad Program Koordinatörlüğü yetkilileri ise ziyarette, Sırbistan genelinde gerçekleştirilen ve 2013 yılı içerisinde gerçekleştirilmesi düşünülen projelerle ilgili bilgi vererek Sırbistan Devlet Başkanı Nikoliç ile muhtemel işbirliği alanları üzerinde istişarelerde bulundular.

TİKA’nın 2012 yılında Sırbistan’da gerçekleştirdiği projeler arasında eğitim projeleri ön plana çıkmış olup, 2013 yılında da sağlık ve tarım projelerine daha çok yer verilmesi planlanıyor.

Sırbistan’da TİKA’nın faaliyetleri

Sera Alımı Projesi Devam Ediyor
Sırbistan hükümeti tarafından başlatılan Tarımsal ve Kırsal Alanlarda Sürdürülebilir Kalkınma Desteği Amaçlı Program kapsamında, en az gelişmiş belediyelerin kalkınmasından sorumlu devlet bakanlığının talebi üzerine ülkenin güneyinde yer alan az gelişmiş belediyelere 20 şer adet sera, TİKA tarafından hibe edildi. İlk etapta söz konusu proje, Novi Pazar, Priboy ve Raşka Belediyelerinde uygulandı.

Sancak Bölgesine 7 Ambulans Alımı
Sancak Bölgesi’nde bulunan 6 şehirdeki 7 hastanenin hizmetinde kullanılmak üzere 7 acil yardım ambulansı TİKA tarafından temin edildi.

Mladost Anaokulunun tadilatı
Yaklaşık 2 bin 700 çocuğun eğitim gördüğü ve 230 kişinin çalıştığı okulun lavabolarının tadilatının yapımına TİKA tarafından devam ediliyor.

Dragişa Mişoviç Hastanesinin tadilatı
Sırbistan’ın en büyük hastanesi olmasının yanı sıra eğitim ve araştırma hastanesi olarak da hizmet veren Belgrad’da bulunan Dragişa Mişoviç Hastanesi’nin ikinci kat ameliyathane ve yoğun bakım ünitesinin tadilatının TİKA tarafından bu yıl içerisinde yapılması planlanıyor.

Tutin’de 2 adet seraya sulama ve ısıtma sistemi kurulması
Tarım alanında Sancak Bölgesindeki çiftçilere destek olmak amacıyla, Tutin’in Sebeçevo köyünde faaliyet gösteren “Modern Sancak Tarım Koop. Birliği”ne ait 300 metrekarelik 2 adet seranın sulama, ısıtma ve su serpme sisteminin kurulması TİKA tarafından gerçekleştirilmiştir.

Prijepolye Hastanesine cihaz alımı
Sancak Bölgesinin en az gelişmiş belediyelerinden Prijepolye’de faaliyet gösteren ve yılda yaklaşık 60 bin kişiye hizmet veren 170 yataklı Priyepolye Devlet Hastanesinin ihtiyacı doğrultusunda laparoskop cihazı alımı TİKA tarafından gerçekleştirildi.

Subotitsa Hastanesine cihaz temini
Vojvodina Bölgesinde 150 bin kişiye hizmet veren, ancak teknik ekipman eksikleri bulunan 400 yataklı hastanenin talebi doğrultusunda birer adet uyku apnesi cihazı ve mikroskopun alımı TİKA tarafından temin edildi.

Şeyh Mustafa Türbesinin restorasyonu ve çevre düzeninin yapılması
Belgrad’da bulunan sınırlı sayıdaki Osmanlı Türk eserlerinden olan Şeyh Mustafa Türbesinin restorasyonu ve çevre düzenlemesine TİKA’nın katkılarıyla devam ediliyor.

Novi Pazar TİKA İlköğretim Okulu İnşası ve Donanımı
Novi Pazar’da üç vardiya halinde sürdürülen ilkokul eğitiminin iki vardiyaya indirilebilmesini teminen TİKA tarafından yaptırılan okulun donanımı ise yine TİKA tarafından gerçekleştirildi.

Sonraki Haber

Beninli Bakanlardan TİKA'ya Ziyaret

Benin ve Türkiye arasındaki ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkileri geliştirmek ve bir dizi resmi görüşmelerde bulunmak üzere Beninli Bakanlardan oluşan resmi bir heyet Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı Başkanlığını ziyaret etti. Benin Ekonomi ve Finans Bakanı...