Haberler

11 Mart 2016

Sırbistan Yüksek Temyiz Mahkemesi Heyeti’nin Çalışma Ziyaretine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Adalet Akademisi işbirliğinde Sırbistan Yüksek Temyiz Mahkemesi personeline çalışma ziyareti düzenlendi.

Tarımdan sağlığa, eğitimden idari ve sivil altyapıların iyileştirilmesine kadar birçok sektörde Kapasite Artırma Programları gerçekleştiren TİKA, faaliyet gösterdiği ülkelerin kurum ve kuruluşlarına büyük katkılar sağlıyor. Bu kapsamda, Türkiye ve Sırbistan arasında hukuk alanında işbirliğini geliştirmek amacıyla TİKA ve Adalet Akademisi işbirliğinde Sırbistan Yüksek Temyiz Mahkemesi Başkanlığı’ndan bir heyete Türkiye’de çalışma ziyareti düzenlendi.

Novi Pazar Yüksek Mahkemesi’nin talebi üzerine, Türkiye Adalet Akademisi’nin uluslararası kurumlarla mesleki ve bilimsel ilişkiler kurma görevi kapsamında Sırbistan Yüksek Temyiz Mahkemesi Başkanlığı’ndaki 13 kişilik heyet, Anayasa Mahkemesi Başkanlığı, Yargıtay Başkanlığı, Danıştay Başkanlığı ve Adalet Bakanlığı gibi en üst düzey yargı kurumlarında, Türk Yargı Sistemi ve Savcılık Sistemi uygulamalarını yerinde incelemelerinin yanı sıra İstanbul Anadolu Adliyesi, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde inceleme ziyaretleri gerçekleştirdiler.

Avrupa Birliği’ne aday ülke olan Sırbistan’a Türkiye’nin Avrupa Birliği yolunda elde ettiği hukuk alanındaki tecrübelerinin aktarılması ve bu amaçla faaliyetlerini yürüten kurumlarımızın tanıtılması için düzenlenen çalışma ziyareti iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine önemli katkı sağlıyor.

Ayrıca heyete kültürel program kapsamında İstanbul gezisi düzenlendi.

Sonraki Haber

Lübnan’da Kaferbenin Belediyesi Halk Sağlığı Merkezi’ne Tıbbi Cihaz Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Lübnan'ın kuzeyindeki Danniyye bölgesine bulunan Kaferbenin Belediyesi’nde yer alan Kaferbenin Belediyesi Halk Sağlığı Merkezi’ne tıbbi cihaz desteğinde bulunuldu. TİKA, faaliyet gösterdiği ülkelerde gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor....