Haberler

22 Temmuz 2014

Sırbistan'da Ljubovıja Belediyesi'ne Sulama Sistemi Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Sırbistan’da Ljubovija Belediyesi’ne 15 adet damlatma tipi sulama sistemi malzemesi desteğinde bulunuldu.

Tarım ülkesi Sırbistan’da, başlatılan Tarımsal ve Kırsal Alanlarda Sürdürülebilir Kalkınma Desteği Amaçlı Program çerçevesinde TİKA, tarım projelerine bir yenisini daha ekledi. Yaklaşık 15.000 nüfuslu Ljubovija Belediyesi’nde halkın yüzde 50’si tarımsal faaliyetlerle geçimini sağlıyor. İklim ve doğal özellikleri tarım şartlarına çok uygun olan bölgede halk daha çok ahududu, böğürtlen, erik ve tütün üretiyor. Ancak anılan bölgede tarımsal ürünlerle ilgili üretim verimliliği ve kazancı artırmak için çok önemli olan uygun sulama sistemi yetersiz bulunuyor.

Bu çerçevede TİKA tarafından mevcut kapasitenin tümüyle kullanılabilmesi ve üretim verimliliğinin yükseltilebilmesi amacıyla Ljubovija Belediyesi’ne her biri 0,5 hektarlık çiftliklere hitap edebilecek kapasitede ve her çiftlikten en az 4 ailenin faydalanacağı 15 adet damlatma tipi sulama sistemi malzemeleri temin edildi. Temin edilen malzemeler düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

Törene, TİKA Belgrad Koordinatörlüğü yetkilileri, Ljubovija Belediyesi yetkilileri ve vatandaşlar katıldı. Törende açıklamada bulunan Ljubovija Belediyesi yetkilileri, TİKA tarafından gerçekleştirilen projenin işsizlik oranının yüzde 40’lara çıktığı Ljobovija belediyesinde küçük orta girişimciliğin gelişmesine ve çiftçilerin mali gücünü artırıp yaşam kalitesinin iyileştirilmesine katkı sağlayacağını söyledi. Projeyi oldukça anlamlı bulduklarını ifade eden Ljubovija Belediyesi yetkilileri, desteklerinden dolayı TİKA ve Türkiye’ye teşekkürlerini ilettiler.

TİKA Belgrad Koordinatör Yardımcısı Mustafa Karaset ise TİKA’nın Sırbistan genelinde gerçekleştirdiği proje ve faaliyetlerden bahsederek projenin bölge halkına hayırlı olmasını diledi. Konuşmaların ardından malzemelerin yetkililere teslim edilmesi ile tören sona erdi.

Sonraki Haber

Kırgızistan Maliye Bakanlığı'nın Yeniden Yapılandırılması Sürecine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ile Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı işbirliğinde Kırgızistan Maliye Bakanlığı’ndan üst düzey bir heyete Türkiye’de bir çalışma gezisi düzenlendi. TİKA ile Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı işbirliğinde, Kırgızistan Maliye Bakanlığı’ndan üst düzey bir...