Haberler

10 Ekim 2013

Sırbistan'daki Projelerin Açılışı Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ Tarafından Gerçekleştirildi

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Sırbistan’a gelen Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve beraberindeki heyet, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı projelerinin açılışını gerçekleştirdi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve beraberindeki heyet, çeşitli temaslarda bulunmak için geldiği Sırbistan’da TİKA projelerinin açılışını yaptı. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Sırbistan’daki temasları kapsamında Başbakan İvitsa Daçiç’le Başbakanlık binasında yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye ile Sırbistan’ın iki dost ülke olduğunu vurguladı. Türkiye ve Sırbistan arasında başta siyasi, ekonomik, kültürel ilişkiler olmak üzere tüm alanlardaki ilişkilerin geliştirilmesinin iki ülkenin de yararına olduğunu düşündüklerini ifade eden Bozdağ, “Türkiye olarak Sırbistan’la her alandaki ilişkileri daha da ileriye taşımaya kararlıyız. İki ülke arasında gerçekleştirilen üst düzey ziyaretlerin gelenekselleştirilmesinin yararlı olduğuna inanıyoruz” diye konuştu. Sırbistan’ı ziyareti kapsamında TİKA tarafından bu ülkede yaptırılan bazı tesislerin açılışını gerçekleştireceklerini belirten Başbakan Yardımcısı Bozdağ, TİKA’nın 2012 yılında bu yana Sırbistan’a birçok alanda kalkınma desteği sağladığını anlattı.

Türkiye’nin, TİKA eliyle Sırbistan’da gerçekleştirdiği projeler için teşekkür den Sırbistan Başbakanı Daçiç, “Sırbistan’da yaşayan Müslümanlar, özellikle Boşnak halkı ilişkilerimizi teşvik edici olmalıdır. Müslüman Boşnak halkı, Türkiye ile Sırbistan arasındaki gönül köprüsüdür. Bosna Hersek ile ilişkilerimiz oldukça önemlidir. Üçlü mekanizma büyük önem arz etmektedir. Üçlü zirvenin, Türkiye, Sırbistan ve Bosna Hersek’e fayda sağlayacağını düşünüyoruz. Kasım ayı sonunda, bizim ev sahipliğimiz de Bosna Hersek ile ayrıca ikili zirve düzenleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Sırbistan’daki temasları kapsamında, Sırbistan Sağlık Bakanı Slavica Djukic Dejanoviç , Sırbistan Az Gelişmiş Belediyelerin Kalkınmasından Sorumlu Devlet Bakanı Sulejman Uglijanin, Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve İç ve Dış Ticaret ve Telekomünikasyon Bakanı Rasim Ljajiç, Sırbistan Başbakan Birinci Yardımcısı Aleksandar Vuciç ile görüşmelerde bulundu. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve Sırbistan’ın Boşnak asıllı Sırbistan Az Gelişmiş Belediyelerin Kalkınmasından Sorumlu Devlet Bakanı Sulejman Uglijanin ’le birlikte, tarihi Bayraklı Camisi’nde kıldıkları cuma namazının ardından, TİKA tarafından restore edilen Şeyh Mustafa Türbesi’nin açılış törenine katıldı. Ayrıca töreneTürkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Mehmet Kemal Bozay, Belgrad Müftüsü Muhammed Yusuf Sipahiç, milletvekilleri ile TİKA yetkilileri katıldı.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Şeyh Mustafa’nın 1700’lü yılların sonlarına kadar Belgrad’da yaşadığını, vefatının ardından inşa edilen türbesinin aradan geçen uzun yıllara rağmen ayakta kalmayı başaran bir eser olduğunu belirtti. Türbenin, geçmişte defalarca yıkılmak istenmesine rağmen kendi başına ayakta kalabildiğini ifade eden Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, TİKA sayesinde böylesi önemli bir eserin aslına uygun olarak restore edildiğini söyledi.
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve beraberindeki heyet ziyaretin ilk gününü Sırbistan’da çeşitli temaslarda bulunarak tamamladı. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve beraberindeki heyet Sırbistan ziyaretinin ikinci gününde ise yapımı ve donanımı TİKA tarafından gerçekleştirilen Sırbistan’ın Novi Pazar şehrinde bulunan Novi Pazar İlköğretim Okulu’nun açılışını gerçekleştirdi. Novi Pazar İlköğretim Okulu’nun açılış törenine, Sırbistan Başbakan Yardımcısı Rasim Ljajiç, Sırbistan Az Gelişmiş Belediyelerin Kalkınmasından Sorumlu Devlet Bakanı Sulejman Uglijanin, Sırbistan Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Muhiddin Fiyulyanin, Novi Pazar Belediye Başkanı Dr. Meho Mahmutoviç, Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Mehmet Kemal Bozay, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, bazı milletvekilleri, TİKA yetkilileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Törende öğrenciler tarafından halk oyunları gösterisi ve öğrenci korosu konseri düzenlendi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, törende yaptığı konuşmada, Türkiye ile Sırbistan’ın Sancak bölgesi arasında uzak mesafe olmasına rağmen Türk halkı ile Sancak’ta yaşayan Boşnaklar arasında gönül bağı olduğunu belirtti. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, TİKA’nın, bölgede önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini söyledi. Sancak bölgesinde TİKA tarafından yürütülen projelerin en önemli ayaklarından birinin de eğitim destekleri olduğuna işaret eden Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Bu açılış da Sayın Başbakanımızın verdiği sözün yerine getirilmesidir. Bu okul, eğitim imkanları açısından sıkıntıların yaşandığı Novi Pazar’da üçlü eğitimden ikili eğitime geçiş imkanı sağlayacak” dedi.

Novi Pazar İlköğretim Okulu’nun açılışının ardından Tutin’e hareket eden Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve beraberindeki heyet, TİKA’nın katkılarıyla kurulan halı atölyesini ziyarette bulundu. Burada incelemelerde bulunan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve beraberindeki heyet, Tutin’de TİKA tarafından yaptırılan üç okuldan Naboye Köyü’nde bulunan okulu ziyaret etti. Ziyarette, Tutin halkı Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve beraberindeki heyete büyük ilgi gösterdi. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve beraberindeki heyet burada öğrencilerle bir araya gelerek, öğrencilere hediyeler verdi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve beraberindeki heyet Sırbistan temaslarının üçüncü gününde ise Veliko Gradişte Belediyesi sınırları içindeki Sultan II. Beyazıt tarafından yaptırılan Ram kalesini ziyaret etti. Burada 1492 yılında Tuna Nehri kıyısında inşa edilmiş kalenin kalıntılarını gezen Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ yapının aslına uygun olarak TİKA tarafından restore edileceğini kaydetti. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “TİKA olarak aydınlatılması yapılan bu kalenin aslına uygun restorasyonunu, bunun finans kısmını da üstleniyoruz ve buradaki bu ecdat yadigarı tarihi eserin daha uzun zaman insanlığa hizmet etmesini sağlayacağız,” diye konuştu.

Ram Kalesi’ndeki incelemelerini tamamlayan heyet Smederevo’ya hareket etti. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve beraberindeki heyet, Smederevo’da bulunan Smederevo Kalesi’ni ziyaret etti. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve beraberindeki heyet burada incelemelerde bulundu. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ yaptığı açıklamada, Smederevo Kalesi’nde bulunan Türk Hamamı ile Türk Kulesinin restore edilerek yıkılmak üzere olan yerlerin de elden geçirileceği sözünü verdi. Sırbistan temaslarını tamamlayan ve açılışları gerçekleştiren Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve beraberindeki heyet Belgrad şehir turunun ardından Türkiye’ye döndü.

Sonraki Haber

Kazakistanlı Eğitimciler Sertifikalarını Aldı

Mesleki eğitim konusunda kalıcı ve kapsamlı işbirliği tesis etmek amacıyla, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü işbirliğinde Kazakistanlı eğitimciler için İstanbul’da düzenlenen 2013 yılı...