Haberler

15 Aralık 2020

Somali Sokakları TİKA’nın Desteğiyle Aydınlanıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Başkent Mogadişu’ya 450 km mesafede ve terör örgütünün kuşatması altındaki Wajid şehrinde, solar sokak aydınlatması sağlayan 10 adet aydınlatma direği kurdu.

Somali’nin en yoksul şehirlerinden birisi olan ve merkezi ile etrafındaki köylerde 60.000 kişinin yaşadığı Wajid şehirde elektrik ihtiyacı sadece jeneratörlerden karşılanabiliyor. Sokakları aydınlatacak ışıklandırmanın mevcut olmadığı Wajid şehir merkezinde, TİKA’nın hayata geçirdiği proje ile sokaklar ilk defa ışığa kavuşturuldu.

Uzun yıllar sonra sokakları aydınlanan ve projeyi büyük bir memnuniyetle karşılayan Wajid halkı, Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve Türk Halkına teşekkür etti.

TİKA’nın bölgelerine gelmesinden dolayı duydukları mutluluğu dile getiren Wajid Bölgesi Yönetici yardımcısı Muqtar Ahmed Hassan ise, TİKA’nın projelerinin devamını diledi.

Somali’de uzun yıllar devam eden iç savaşın etkisiyle eğitim, sağlık ve şehir altyapısı tamamıyla çöken ve altyapı sisteminde herhangi bir yenileme yapılamayan Wajid’e malzeme nakliyesi, 2015 yılında şehrin etrafının terör örgütlerinin kontrolüne geçmesinden dolayı yalnızca havayolu ile yapılabiliyor.

Sonraki Haber

TİKA Okul Bahçeciliğinde İlk Adımı Karadağ’da Attı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Karadağ Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanlığı işbirliğinde Karadağ ‘da 7 ilkokulda öğrencilere yönelik sağlıklı ve dengeli beslenme konusunda sunulacak eğitimler kapsamında seralar kuruldu. Karadağ Tarım ve Kırsal...