Haberler

02 Ağustos 2023

Somaliland’da Kuraklıkla Mücadele Eden Çiftçilere TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Somaliland’in Sayla Bari bölgesinde yağmur suyu barındırma havuzu inşa edildi.

Somaliland’da 2021 yılında ulusal felaket olarak ilan edilen kuraklık, tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan yerel halkı olumsuz etkilemişti. TİKA, bu zorlu dönemde çiftçilere destek olmak amacıyla önemli bir projeye imza attı.

TİKA tarafından yürütülen proje kapsamında, ekinlerini sulamakta zorlanan çiftçilere yardımcı olmak ve suya ulaşma sorununa çözüm bulmak amacıyla 40m x 40m boyutlarında ve 3 metre derinliğe sahip yağmur suyu barındırma havuzu inşa edildi.

Geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan yerli halkın suya ulaşma sorununa çözüm olması ve bölge halkına örnek oluşturması hedefleniyor.

Somaliland Su Bakanlığı Genel Müdürü Eng. Abdırahman Farah Belel, Türkiye’nin Hargeysa Başkonsolos Yardımcısı Onuralp Doğan Çakır, TİKA Somali Koordinatörü İlhami Turus ve yerel halkın katıldığı teslim töreninde, proje resmi olarak hizmete açıldı.

Törende konuşan Hargeysa Başkonsolos Yardımcısı Çakır, TİKA’ya proje için sağlanan destekten dolayı teşekkürlerini iletti.

TİKA Somali Koordinatörü Turus ise projenin kuraklıkla mücadeleye, bölge halkının suya erişimini kolaylaştırmasına ve yaşam koşullarını iyileştirmesine katkıda bulunacağını belirtti.

Seyla Bari bölgesindeki köylerde yaşayan yerel halk, su havuzu projesi sayesinde kuraklıkla daha etkin bir şekilde mücadele edebilecek ve tarım ile hayvancılık gibi temel geçim kaynaklarını sürdürebilecek.

Sonraki Haber

Türkiye, Tıp Alanındaki Tecrübelerini Kazakistan ile Paylaşıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) sağladığı destekler ile Kazakistan’a giden Türk hekimler, ülkede daha önce yapılmayan kapalı yöntemle kas nakli ameliyatına imza attı. TİKA’nın katkılarıyla Kazakistan Sağlık Bakanlığının ev sahipliğinde başkent Astana'daki Astana...