Haberler

20 Aralık 2021

Somaliland’da Tarımsal Üretime TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Somaliland Hargeisa Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ne iki adet eğitim serası kurarak, sulama sistemleri, gerekli teçhizat ve sarf malzemeleri desteğinde bulundu.

Seranın açılışı törenine Somaliland Tarım Bakanı Mohamed Haji Osman Jama, T.C. Hargeisa Baskonsolosu Yardımcısı Güngör İleri, Hargeisa Üniversitesi Rektörü Dr. Mohamoud Yusuf Muse, Ziraat Fakültesi Dekanı Dr. Abdurazak Tahir Awale ve TİKA Mogadişu Koordinatörü İlhami Turus katıldı.

Hargeisa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Awale törende yaptığı konuşmada, Türkiye'ye ve TİKA’ya teşekkür ederek, projeyle birlikte Hargeisa Üniversitesi’nin, Somaliland'da tarım eğitimi alan öğrencilere uygulamalı eğitim sağlayacak bir seraya sahip olan ilk üniversite olduğunu söyledi.

T.C. Hargeisa Başkonsolosu Yardımcısı Güngör İleri ise yaptığı konuşmada, TİKA’ya Somaliland’da böylesi önemli bir projeyi hayata geçirdiği için teşekkür ederek, kurulan seranın Somaliland’da tarımsal gelişmeye önemli katkı sağlayacağını belirtti.

TİKA Mogadişu Koordinatörü İlhami Turus da konuşmasında, projeyle birlikte çok sayıda öğrencinin uygulamalı eğitim alarak zirai faaliyetleri daha nitelikli bir şekilde öğreneceğini ifade etti. Turus ayrıca, TİKA olarak bölgede daha önce gerçekleştirdikleri yağmur suyu depolama projesini de hatırlatarak TİKA’nın Somaliland’da kuraklıkla mücadele ve sürdürülebilir tarıma olan desteği ile toplum yararına olan projeleri gerçekleştirme gayretlerinin devam edeceğini belirtti.

TİKA tarafından hayata geçirilen proje ile birlikte Somaliland Bölgesindeki Devlet Üniversitelerinden birisi olan Hargeisa Üniversitesi’nin Ziraat Fakültesine kurulan 500 m2 sera sayesinde fakültede  eğitim gören yaklaşık 300 öğrenci modern seracılık ve sebze ziraatı konusunda eğitim alacak.

Somaliland’da zirai eğitimin yaygınlaşması ve Somaliland insanının sahip olduğu zenginliklere olan farkındalıklarının artması hedeflendiği proje kapsamında, dünya standartlarında yapılacak sürdürülebilir tarımsal faaliyetlerle birlikte ortalama yaşam kalitesinin yükseltilmesi de planlanıyor.

Sonraki Haber

Türkiye’den Azerbaycan’a Zirai İnsansız Hava Aracı (ZİHA) Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Azerbaycan Tarımsal İnovasyon Merkezi ile Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi işbirliğinde “Drone Tabanlı Multispektral Görüntülerin Çok Amaçlı Değerlendirmesine Yönelik Yüzey Yansıma ve Bitki Örtüsü İndekslerinin Tespiti” projesi başlatıldı. Proje kapsamında...