Haberler

23 Ekim 2011

Somali'ye İftar Kardeşliği

“En azından bir gün tok uyusunlar” sloganı ile Esenler Belediyesinin yürüttüğü Somali’ye yardım kampanyasında toplanan nakdi yardımlar 27 Ağustos Cumartesi günü düzenlenen bir basın toplantısı ile Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi (TİKA) Başkanı Dr. Serdar Çam’a ve İHH Başkanı Bülent Yıldırım’a teslim edildi. Çok sayıda basın mensubunun katılımıyla Esenler Belediyesi Konferans Salonunda düzenlenen ortak basın toplantısı, Somali’de yaşanan insanlık dramını anlatan barkovizyon sunumu ile başladı. Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, kampanya hakkında bilgi verdi ve toplanan yardımın 1 milyon 55 bin 226 TL tutarında olduğunu ifade etti. Kampanyanın hedefinin Somali’de 100.000 kişilik bir iftar yapmak olduğunu belirten Göksu, sivil toplum kuruluşlarının ve Esenler halkının desteği ile hedeflerinin üstüne çıkıldığını 250.000 kişilik iftar yapacak kadar nakdi yardımın toplandığını belirtti. Belediye Başkanı Göksu kampanyaya destek olan herkese teşekkür etti.

“Dünyanın bir yanında insanlık ölürken, diğer yanında biz buna sessiz kalamayız” diyen M. Tevfik Göksu, Somali için Eylül ayında yeni bir kampanyaya imza atacaklarını söyledi. Somali’ye bayramdan sonra 3 tır dolusu yardım göndereceklerini müjdeleyen Göksu, tırlardan iki tanesinde gıda, bir tanesinin ise terlik olacağını belirtti.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam: “Dünyanın Ve BM’nin Dikkatini Bölgeye Çeken Bir Devlet Olduğumuz İçin Gurur Duymalıyız”
Toplantıya katılan TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam yaptığı konuşmada, Esenler Belediyesinin çok güzel ve hayırlı bir çalışma gerçekleştirdiğini söyledi. Esenler Belediyesine ve tüm Esenler halkına teşekkür eden Çam, “Ülkemizin, devletimizin ve halkımızın gücünü bu vessile ile görüyoruz” dedi. Somali’de yapılan yardımların uzun soluklu ve sistematik bir şekilde olması gerektiğinin altını çizen Serdar Çam, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bölgeye gitmesi ile Somali için yeni bir sürecin başladığını ifade etti.
 
Başbakan Erdoğan’ın ziyaretinden sonra dünya kamuoyunun dikkatinin Somali’ye çevrildiğini söyleyen TİKA Başkanı, “Önümüzdeki günlerde Birleşmiş Milletler (BM) heyeti Somali’yi ziyaret edecek. Dünyanın ve BM’nin dikkatini bölgeye çeken bir devlet olduğumuz için ayrıca gurur duymalıyız” şeklinde konuştu.

Somali’de yaşananların bir insanlık sınavı olduğunu dile getiren Serdar Çam, bu sınavı geçmek için herkes elinden geleni yapması gerektiğini ifade etti.

“Somali’de Bayram Yapsın”
Somali’de başlatılan yardım kampanyasının bir devamı olarak “Somali’de Bayram Yapsın” sloganıyla yeni bir kampanyanın başlatılacağını söyleyen TİKA Başkanı, “Bu kadar kısa bir sürede Somali’de 100.000 kişilik bir iftar hedefiyle yola çıkıp, 250.000 kişilik bir iftarla yardım kampanyasını başarıyla tamamlayan Esenler Belediye Başkanını kutluyorum” dedi.

İHH Başkanı Bülent Yıldırım ise konuşmasında, doktorların bıraktığı, çocukların öldüğü bir ülkeye yardım elini uzatan kampanyaya katkıda bulunan herkese teşekkür etti. Türkiye’nin tüm kurumları, kuruluşları ve sivil toplum örgütleri ile Somali için seferber olduğunu ifade eden Yıldırım, bölgede çok fazla yetim olduğunun ve bu çocuklar için bir yetimhane yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Basın toplantısının ardından Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Somali için toplanan yardımın 150.000 kişilik kısmını TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam’a , 100.000 kişilik kısmını ise İHH Başkanı Bülent Yıldırım’a teslim etti.

 

Sonraki Haber

Türk Doktorlar Uganda'da Şifa Dağıtıyor

Türkiye’nin diğer ülkelerle gerçekleştirdiği işbirliği ve insani yardım faaliyetlerinde hiçbir mükerrerlik olmaması için koordinatörlük görevini başarı ile yürüten Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA), Somali’den Uganda’ya, Cibuti’den Kenya’ya kadar Doğu Afrika kıtasında hayatı ve...