Haberler

13 Temmuz 2020

Srebrenitsa Soykırımı’nın 25’inci Yıldönümü Anma Etkinliklerine TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Avrupa’da yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen, en az 8 bin 372 Boşnak sivilin katledildiği Srebrenitsa soykırımının 25. yıl dönümü anma ektinlikleri kapsamında organize edilen “Barış Yürüyüşü”ne (Marş Mira) destek sağladı.

Srebrenitsa soykırımından kaçanların orman yolundan “güvenli bölge” Tuzla şehrine ulaşmak için kullandığı güzergahta, geleneksel olarak düzenlenen “Barış Yürüyüşü” (Marş Mira) yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti.

Srebrenica soykırımının yıl dönümlerinde, 8-10 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen 3 günlük yürüyüşte, katılımcılar toplam 85 km yol yürüyor ve 4 gün kamp yapıyorlar. Yürüyüş bitimi sonrası 11 Temmuz’da anma töreni düzenleniyor.

Srebrenitsa’daki soykırımından kaçmak isteyenlerin takip ettiği ve halk arasında “ölüm yürüyüşü” olarak da bilinen organizasyona katılanlara TİKA tarafından koruyucu maske, el dezenfektan ve su dağıtımı gerçekleştirildi.

Marş Mira – 2020 Lojistik Sorumlusu Mirsad Bajroviç tarafından yapılan açıklamada 17 yıldır düzenlenen Marş Mira yürüyüşüne devamlı destek ve katılım sağlayan Türkiye Cumhuriyeti’ne ve halkına teşekkürlerini ileterek Kovid-19 salgınına rağmen TİKA’nın kendilerini yalnız bırakmadığı için mutluluğunu dile getirdi.

Srebrenitsa’da ne oldu?

Srebrenitsa’nın 11 Temmuz 1995’te Ratko Mladic komutasındaki Sırp birliklerince işgal edilmesinin ardından Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, daha sonra Sırplara teslim edildi.

Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrolündeki bölgeye ulaşmasına izin veren Sırplar, en az 8 bin 372 Boşnak erkeği ormanlık bölgede, fabrikalarda ve depolarda katletti. Katledilen Boşnaklar ise toplu mezarlara gömüldü.

Savaşın ardından kayıpları bulmak için başlatılan çalışmalarda, toplu mezarlarda cesetlerine ulaşılan kurbanlar, kimlik tespitinin ardından her yıl 11 Temmuz’da Potoçari Anıt Mezarlığı’nda düzenlenen törenle toprağa veriliyor.

Sonraki Haber

TİKA Binlerce Kenyalı Çiftçinin Hayatını Değiştirdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Kenya’nın Nandi eyaletinde bulunan 3 bin 500 üyeli süt kooperatifine sağladığı Türk malı tarım makineleri ile bölgedeki en modern yem üretim tesisini kurdu. Proje ile birlikte yağışlı mevsimde haftalık...