Haberler

27 Temmuz 2021

Srebrenitsa Soykırımı’nın 26’ıncı Yıldönümü Anma Etkinliklerine TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Avrupa'da yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen, en az 8 bin 372 Boşnak sivilin katledildiği Srebrenitsa soykırımının 26. yıldönümü anma etkinlikleri kapsamında organize edilen "Marş Mira ”ya (Barış Yürüyüşü) destek sağladı.

Srebrenitsa soykırımından kaçanların orman yolundan "Güvenli Bölge" Tuzla şehrine ulaşmak için kullandığı güzergâhta, geleneksel olarak düzenlenen “Marş Mira” (Barış Yürüyüşü), üç bin kişinin katılımıyla gerçekleşti.

Srebrenitsa soykırımının yıl dönümü etkinlikleri kapsamında 8-10 Temmuz tarihleri arasında her sene gerçekleştirilen ve 3 gün süren yürüyüş boyunca katılımcılar toplam 85 km yol kat ediyor. Yürüyüş, 11 Temmuz tarihinde anma etkinliklerinin gerçekleştiği Srebrenitsa Anma Merkezinde son buluyor.

Srebrenitsa'da gerçekleştirilen soykırımdan kurtulmak için takip edilen ve halk arasında "Ölüm Yürüyüşü" olarak da bilinen organizasyona katılım gösterenlere TİKA tarafından lojistik destek sağlanarak, şapka dağıtıldı.

Marş Mira Lojistik Sorumlusu Mirsad Bajroviç tarafından yapılan açıklamada; 18 yıldır düzenlenen Marş Mira yürüyüşüne sürekli destek ve katılım sağlayan Türkiye Cumhuriyeti’ne ve halkına teşekkürlerini ileterek, Kovid-19 salgınına rağmen TİKA’nın bu sene de kendilerini yalnız bırakmadığı belirtti.

Sonraki Haber

Kolombiya'da Kırsal Tarım Üreticilerine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kolombiya'nın doğu bölgesindeki Casanare Departmanında bulunan ‘Çiftçi Makine Bankası’nı güçlendirmek amacıyla tarım makineleri desteğinde bulundu. Güney Amerika’da Tarımsal Kalkınma Programı kapsamında gerçekleştirilen proje ile tarımsal üretime ve hayvancılığa...