Haberler

18 Şubat 2014

Sudan Türk Mesleki ve Teknik Eğiticilerin Eğitim Merkezi Çalışmalarına Devam Ediyor

Eğitimin toplum yaşamındaki değerini bilerek nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi ve eğitim olanaklarının genişletilmesi için Sudan’da, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından kurulan Afrika’nın en modern ve donanımlı merkezi olan Sudan Türk Mesleki ve Teknik Eğiticilerin Eğitim Merkezi faaliyetlerine devam ediyor.

İşbirliğine dayalı kalkınma yardımları ile eğitim alanında sosyal, kültürel işbirliği ve yardım konularını belirlemek ve bu hedef doğrultusunda gerekli proje ve programları hazırlama kapsamında faaliyetlerine devam eden TİKA, Sudan’da Afrika’nın en modern ve donanımlı merkezi olan Sudan Türk Mesleki ve Teknik Eğiticilerin Eğitim Merkezi’ni kurdu.

Sudan Türk Mesleki ve Teknik Eğiticilerin Eğitim Merkezi’nin 2011 yılında binasının Sudan hükümeti tarafından bitirilmesiyle TİKA, söz konusu merkezin makine-teçhizatı, tefriş malzemelerini temin ederek yetkililere teslim etti. Merkezde son derece modern makine, iklimlendirme-soğutma, elektrik-elektronik, mekatronik, bilgisayar, mobilya ve dekorasyon ve turizm-otel işletmeciliği alanlarında atölye ve laboratuvarlar kuruldu. Ayrıca ihtiyaç kapsamında merkeze kaynakçılık atölyesi de eklendi.

Sudan Türk Mesleki ve Teknik Eğiticilerin Eğitim Merkezi’nde görev yapacak öğretmenlerin yetiştirilmesi amacıyla, yaklaşık 35 kişilik eğitici Türkiye’ye getirildi. Heyet, proje eğitim sorumlusu olan Çankırı Karatekin Üniversitesi tarafından uygulamalı olarak eğitildi. Sonrasında TİKA tarafından Türk öğretim elemanları Sudan’a gönderilerek merkezde görev yapacak öğretmenlerin eğitimine devam edildi. Resmi açılışı, 24 Şubat 2013 tarihinde yapılan Sudan Türk Mesleki ve Teknik Eğiticilerin Eğitim Merkezi sahip olduğu teknik ve insan gücü alt yapısı ile Sudan’ın en önemli merkezlerinin başında geliyor. Söz konusu merkezde toplam 49 akademik ve idari personel çalışıyor. Öte yandan merkezin aktif ve sürekli çalışması amacıyla TİKA tarafından Ağustos 2013 tarihinden itibaren merkezde bir eğitim koordinatörü görevlendirilmiş bulunuyor.

Sudan Türk Mesleki ve Teknik Eğiticilerin Eğitim Merkezi’nde 2013 yılında 565 kişiye çeşitli alanlarda ve çeşitli sektörlerde sertifikalı kurs verildi. 2014 yılı Ocak ayı içerisinde ise Çankırı Karatekin Üniversitesinden getirilen öğretim elemanları merkezde görev yapan öğretim elemanları ile birlikte Sudan üniversitelerinden öğretim elemanlarına, Hartum Eyaleti’nde görevli teknik öğretmenlere ve fabrikalarda çalışan mühendis ve uzmanlara eğitimler verdi. 154 kişini katıldığı söz konusu eğitim PLC, CNC, Mikro kontrol, Mobilyacılık, Kaynakçılık, Otelcilik ve Turizm, Elektrik makineleri kontrolü, Bilgisayar, Hidrolik ve Pünomatik alanlarında gerçekleştirildi. Eğitim sonunda kursiyerlere sertifikaları verildi.

Merkezde üretim yaparken eğitim kapsamında döner sermaye çalışmaları başlatılarak Sudan’ın ihtiyaç duyduğu hastane yatakları, yurt, okul sıra ve masaları, kitaplıklar, dolaplar, ranza ve yataklar, çeşitli makine dişlileri, elektrik motor sarımları yapıldı. Ayrıca merkezin otelcilik ve turizm bölümü tarafından konaklama hizmetleri, resepsiyon, yemek ve kokteyl programları organizasyonları yapılıyor. TİKA tarafından kurulan Sudan Türk Mesleki ve Teknik Eğiticilerin Eğitim Merkezi aralıksız olarak çalışmalarına devam ediyor.

Sonraki Haber

Benin Pamuk Araştırma Enstitüsü'nün Çalışma Ziyaretine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından, Benin’de Pamuk Yetiştiriciliği projesi kapsamında Benin Pamuk Araştırma Enstitüsü’nün Türkiye’ye gerçekleştirmiş olduğu çalışma ziyaretine destek verildi. Benin’de tarımsal üretim faaliyetleri içinde pamuk üretimi ilk sırada yer alıyor ve...