Haberler

28 Mart 2014

Sudan Türk Suni Tohumlama ve Gen Kaynakları Merkezi Faaliyetlerine Başlıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı tarafından Sudan’ın El Cezire Eyaleti’nde kurulan Sudan-Türk Suni Tohumlama ve Gen Kaynakları Merkezi’nin faaliyete geçmesi amacıyla Sudan’ın Sinnar, Hartum, Cezire, Kesele eyaletlerinde verim özellikleri yüksek olan yerli ırk boğa seçim çalışmaları başlatıldı.

TİKA tarafından Sudan’ın El Cezire Eyaleti’nde kurulan Sudan-Türk Suni Tohumlama ve Gen Kaynakları Merkezi çalışmalarına başladı. Söz konusu çalışmalar Türk ve Sudanlı uzmanlardan oluşan ekip tarafından gerçekleştiriliyor. 20 gün sürecek olan çalışmada boğalardan numuneler alınacak. Söz konusu numuneler daha önceki yıllarda TİKA tarafından sağlanan destek ile Türkiye’de değişik araştırma enstitülerinde eğitim görmüş olan veteriner hekimlerin bulunduğu Sudan Veteriner Araştırma Enstitüsü tarafından analiz edilecek.

Sudan’da daha önce teknik yetersizlik nedeniyle analizlerin yapılamadığı hastalıklar TİKA’nın sağlamış olduğu teknik malzeme desteği ile mümkün hale geldi. Toplam 12 hastalığın teşhisinin yapılacağı çalışmada analiz sonuçlarına göre uygun özellikteki yerel ırk boğalar suni tohumlama merkezinde kullanılacak.

Söz konusu merkezin faaliyete geçmesi ile yerli ve kültür ırklardan dondurulmuş sperma üretimi, yerel genetik kaynaklarin korunması, yabancı ırkların etkisiyle genetik kaynakların iyilestirilmesi, Bruselle, Sığır Löykozu, Camphylobacter foetus, infectious bovine rhinotracheiti gibi ekonomik kayıplara neden olan hastalıkların kontrolü sağlanacak. Böylece hem sağlıklı sürülerin elde edilmesi hem de süt ve et üretiminde artış sağlanarak, işletmeler desteklenecek.

Ayrıca elde edilen analiz verileri neticesinde hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklar ile hayvanlar arasında ciddi ekonomik kayıplara sebep olan hastalık etkenleri belirlenerek gerekli mücadelenin yapılmasına ışık tutacak. Afrikanın ilk ve tek Suni Tohumalama Merkezi olan Sudan-Türk Suni Tohumalama ve Gen Kaynakları Merkezinin faaliyete geçmesi ile birlikte üstün verimli boğaların spermalarıyla yapılacak tohumlama çalışmaları sonucu doğacak buzağılar, ülke hayvancılığının çekirdeğini oluşturacak.

Söz konusu proje ile üreticilerin kaliteli et ve süt elde etmelerine imkân sağlanarak tarımsal sanayinin gelişmesine imkan verilecek. Proje kapsamında sadece Sudan hayvancığına değil çevre ülkelerdeki hayvancılığın gelişmesine de katkı sağlanacak.

Sonraki Haber

TİKA, Karadağ'da Sağlık Alanında Faaliyetlerine Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Karadağ Çetinye I Danilo Hastanesi’ne temin edilen jeneratörün teslimi ile tadilat ve donanımı tamamlanan Laktaryum Ünitesi’nin açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi. TİKA tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında, elektrik kesintileri nedeniyle...